in

Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Yaşamımız boyunca farklı ihtiyaçlarımız ve isteklerimiz bazı durumlarda ortaya çıkacaktır. Bu ihtiyaçlar ve istekler ev, araba, belirli bir ürün, eğitim masrafları olabilir. Bazı durumlarda ise hemen masraflarımızı ve faturaları ödemek için bile paraya ihtiyacımız olacaktır. Bu ödemlerin doğru düzgün bir şekilde tamamlanabilmesi için bazen banka hesabımızdaki ve cebimizdeki maddi miktar el vermeyebilir. Süreçten doğan çaresizlik veya ödemeleri düzgün bir şekilde ödemek için ilk uğrayacağımız adres kredi çekmek olacaktır. Çektiğimiz kredileri ise nasıl yöneteceğimizi ve planlayacağımızı bilmiyorsak başımıza farklı sorunlar açabiliriz. Öyle ki bazen fevri kredi çekme kararları da maddi yönümüzün iyice hasar almasına neden olmaktadır. Öyle ki bazen bu sonuçlar ağır bedeller ödetebilir. Siz bu bedelleri ödemeyin diye, bizler de kredi çekerken dikkat edilmesi gereken detaylar adlı yazımızı derledik.

İçerik Tablosu

Kredi Çekmeden Önce Bütçenizi Gözden Geçirin

Kredi çekmeden önce ilk dikkat etmeniz gereken detaylardan biri bütçenizi gözden geçirmektir. Sahip olduğunuz bütçenin ve fonun sınırlarına kredi çekerken çok çıkmayın. Şu cevabı duyar gibiyiz ” bir maddiyatım olsa zaten neden kredi çekeyim”. Bu cevabınız ile ilk başta haklı olarak görünebilirsiniz fakat bütçeniz olmadan kredi çekmek intihar ile aynı derecededir. Hali hazırda bulunan ama borçlarınıza yetmeyen bütçenin üzerine kredi çekmek sizi rahatlatır, ilerleyen süreçte kredilerinizi ödeyemezseniz bu bütçeden kullanarak daha da kötü duruma düşmekten kurtulabilirsiniz. Dahası tüm masraflar belirlenmeden, gelir ve gider çizelgesi oluşturmadan çekilen krediler hüsranla sonuçlanmaktadır. Siz siz olun, kendinizi iyi bilin, çünkü sizden başka en iyi kimse sizi tanıyamaz.

Kredi Taksitlerine Sadık Kalın, Zamanlama Yapın

Kredi çektikten sonra gelen rahatlık atmosferine kapılmayın. Hatta kredi çekmeden önceki durumdan bile daha dikkatli olmalısınız. Kredi veren bankalar sizin ödediğiniz faizden kar elde etmektedir, eğer taksitlerinizi geciktirirseniz daha fazla faiz ödemek zorunda kalabilirsiniz. Kredi veren bankalar ise bu yöntemle daha fazla kar etmektedirler. Bu madde kredi çekerken dikkat edilecek detaylar ın başında gelmeli ve çok önemsenmeli.

Asgari Ödeme Düzeyini Ödemekten Vazgeçin

Kredi taksitlerinizde asgari ödeme miktarlarını ödemek yoluna başvurmayın. Bu yol hem kredi notunuza hem de ödeme dengelerinize zarar verir. Asgari ödeme düzeyinden daha fazla ödeyin, eğer bunu başaramazsanız faizler ve borcunuzun uzaması ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bir Bankadan Kredi Çekin

Büyük miktarlarda borçlarınız olabilir fakat bu dünyanın sonu anlamına gelmez. Borçlarınız için kredi çekerken farklı bankalardan farklı farklı miktarlarda kredi çekmeyin. Tüm borçlarınız için en uygun faizli bankadan tüm borçlarınız için ana bir kredi çekin. Bunu yapmayıp farklı farklı bankalardan kredi çekerseniz, borçlarınız gözüne küçük görünecek ve ödeme dengelerinde bu nedenle zorluk yaşayabilirsiniz.

Krediyi Kredi İle Kapatmaya Çalışmayın

Kredi çeken insanların en büyük hata yaptığı noktalardan birisi burasıdır. Krediyi kredi ile ödemek ilerleyen süreçlerde kısır döngü yaratacaktır. Borcunuz için çektiğiniz krediyi öderken kendi fonunuzdan yararlanın, krediyi kredi ile ödemek gibi bir hata yapmayın. Eğer çektiğiniz krediyi ödeyemiyorsanız bankalara yahut illegal kredilere değil farklı yollar denemeye çalışın.

Kredi Puanınızı Düzenli Aralıklarla Kontrol Edin

Kredi puanlarınızı her zaman yükseltmeye odaklanmalısınız. Ödeyemediğiniz kredi borçları puanınızı düşürecek ve bankalar açısında güveniniz azalacaktır. Yüksek kredi puanları ise ilerleyen süreçte daha kolay kredi bulmanızı sağlayacaktır.

Kredi çekmek çok kolaydır fakat kredi borçlarını ödemek hayatınızı zindan edecektir. Mali durumunuz kredilerinizi ödeyecek durumdaysa rahatlıkla hayalinizdeki istekleri yerine getirebilir, ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

 

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments