in ,

Kuru Fasulye Yanına Ne İyi Gider?

KURU FASULYENİN YANINDA NE İYİ GİDER?

Yeri gelince kaşık kaşık yeri gelince tabak tabak yediğimiz, çoğunlukla pilav ve turşu ile ayrılmaz bir ikili olarak görülen kuru fasulyenin, yanında alışılmışın dışında olarak ne yenebilir ki pilav ve turşudan ayrı demeyin! Biz Türklerin ve sofralarının vazgeçilmez tadı olan, ağız sulandıran kuru fasulye… Kuru fasulyenizin yanında sofralarınızda farklılık mı arıyorsunuz? Değişik lezzetleri bütünlemek mi istiyorsunuz? İşte sizi mutfağın kralı/kraliçesi yapacak sofralarınızı şenlendirecek olan o fikirler!

Kuru fasulyeyi pilavla yanında da turşuyla ağzımızı sulandıran şekilde hatırlamaya ve sofralarımızda yer vermeye alışığız. Ama artık yeni ve birbirinden eşsiz tarifler deneme vakti geldi!

KURU FASULYENİN YANINDA HANGİ YEMEKLER YENİR/YAPILIR?

Öncelik tabii ki çorbaların. Leziz kuru fasulye yemeğinizden önce serinletici, ferah, ya da sıcak içinizi ısıtacak ve ağzınıza layık bir çorba içmeden olmaz! Yayla çorbası kuru fasulye öncesi çok güzel ve hafif bir tarif olacaktır. Pirinçli çorbayla çok da tıkanmayalım diyenlerdenseniz o zaman soğuk çorba önerilebilir. Hem serinletici, hem de kuru fasulyenin hararetini kesecek ferah, soğuk çorbanızla başlangıcınızı yapabilirsiniz. Devamında elbette bulgur ya da pirinç olmadan kuru fasulye düşünülemez. Kuru fasulye yemeğinizi taçlandıracak bir diğer tarif ise bulgur pilavı ya da tercihe göre zaten kuru fasulye ile ayrılmaz ikili olan tereyağlı pirinç pilavı. Pilav yiyesiniz var ama değişiklik arıyorsanız da meyhane pilavı da mutlaka önerilmektedir ve sofralarınızda şüphesiz yer almalıdır. Fırında yağsız kıymalı köfte de bu tarifler arasında mutlaka yerini almalı. Kıymanın yağsız olması kişinin tercihine göre değişmekte lakin tavsiye olarak kuru fasulye ile birleşince midenizi de sizi de rahatsız etmemesi ve daha keyifli bir yemek yiyebilmeniz açısından yağsız kıymayı tercih etmeniz önerilir. Fırında poşet tavuk, kızarmış tavuk, cacık, rus salatası, ızgara et, çeşitli soğuk mezeler, patlıcan balık kızartma, şakşuka gibi bir sürü güzel tarifi kuru fasulye yemeğinizin yanında servis edebilir, afiyetle hafif ve lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz!

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments