in

Mekan Boyutuna Uygun Klima Nasıl Seçilir?

Sıcak havalarla birlikte klima kullanımı ve ihtiyacı belirgin bir şekilde artar. Evinizi, iş yerinizi konforlu bir alana dönüştürmek istiyorsanız öncelikle kullanım alanları için en doğru klimayı seçmeniz gerekir. Klima seçiminde kullanım alışkanlıkları, klimanın BTU gücü olduğu gibi yaşam alanlarının hacmi de oldukça önemli bir noktadır. Bu nedenle doğru klima seçerken bu kriterleri tek tek ele almak gerekebilir.

İçerik Tablosu

Klima Seçiminde Dikkate Alınması Gereken BTU Nedir?

BTU, orijinali İngilizce olan British Thermal Unit teriminin baş harflerinin kısaltmasıdır. Klima gibi ısıtma ve soğutma sistemlerinin uluslararası temel birimidir. Bir libre suyun sıcaklığını değiştirirken cihazın kullanacağı enerji miktarını ifade eder. BTU, değerinin artması cihazın ısı değiştirme gücünün de arttığı anlamına gelir. Bundan dolayı seçim yaparken klima fiyatları yerine önceliği BTU’ya vermek gerekebilir. BTU değer hesaplamasını doğru yaparsanız cihaz size çok daha konforlu bir yaşam alanı sağlar. BTU’nun hesaplanmasında bulunan en önemli iki kriter; klimanın kullanılacağı alanın metrekare cinsinden hacmi ve yaşam alanın hangi coğrafi bölgede olduğudur. Ülkemizdeki coğrafi bölgelere yıllık sıcaklı ortalamalarına göre çeşitli katsayılar verilir. Bu katsayılar; Karadeniz Bölgesi için 385, Güneydoğu Anadolu Bölgesi için 462, İç Anadolu Bölgesi için 346, Doğu Anadolu Bölgesi için 308, Ege Bölgesi için 423 ve Akdeniz Bölgesi için 445 olarak belirlenmiştir. Siz de klimayı yerleştireceğiniz alanın hacmi ile bu katsayıları çarparak sizin için doğru BTU değerine ulaşabilirsiniz.

Hangi Klima Modeli Mekanınıza Daha Uygun?

Teknoloji her geçen gün geliştiğinden çok farklı ve etkileyici klima modelleri üretilir. Model seçiminin doğru yapılması cihazın yüksek memnuniyetle kullanılması anlamına gelir. Doğru seçim için yapmadan önce modeller hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İşte klima modelleri;

Split veya Duvar Tipi: Genel olarak en çok bilinen modeldir. Mekanın iç ve dışında olmak üzere iki parçası bulunur. İki ünite sayesinde cihaz ısıtma veya soğutma işlemini gerçekleştirir. Tercihiniz duvar tipi olarak da bilinen split klimalardan olacaksa modeline dikkat etmelisiniz. Modeller, soğutma kapasitesine göre değişir. Cihazı kullanacağınız mekanın boyutuna göre kapasitesi uygun olan modeli almalısınız.

Portatif: Cihazınızı yanınızda taşımak ve istediğiniz yerde kullanmak istiyorsanız portatif modelleri incelemelisiniz. Bu modeller monte gerektirmez. Oturacağınız odaya taşıyıp konforlu bir yaşam sürebilirsiniz. 9 bin ile 12 bin arasında değişen BTU değerleriyle farklı ihtiyaçlarınıza cevap verecektir.

Salon tipi: Ayakta duran modellerdir. Genellikle hastane, banka ya da çeşitli merkezlerde kullanılır. İçeride ve dışarıda olmak üzere iki ünitesi bulunan modellerin büyük bir gövdesi vardır. Sabit bir yere monte ihtiyacı yoktur ancak yerden tasarruf etmenizi gerektirir. Yeriniz genişse salon tipini tercih edebilirsiniz. BTU değeri 60 bine kadar çıktığından küçük alanlar için uygun değildir.

Kaset tipi: BTU değeri 48 bine kadar çıkabilen modellerdir. İşyerleri veya mağazaların tavanlarına yerleştirilmiş olarak görebilirsiniz. Kare veya dikdörtgen şeklindedirler.

Kanal tipi: Havalandırma kısımlarının görüldüğü, iç ünitenin duvara gömülü olduğu modellerdir. BTU değerleri 60 bine kadar çıkan modellerin tasarımları genellikle yataydır.

Yüksek Kalite, Enerji Cimrisi ve Sessiz Klimalar

Klima seçiminde enerji seviyesi ve ses aralığı da oldukça dikkat edilen özelliklerdir. A+++ başta olmak üzere tüm enerji seviyelerindeki klima seçenekleri değerlendirilmelidir. Enerji aralığı modele ve ürünün özelliklerine göre değişse de modern klima çeşitleri enerji cimrisi ürünler olarak öne çıkar. Ses çıkış özellikleri de klimanın gücüne ve soğutma kapasitesine göre değişir. Bu nedenle ses seviyesi tercihini, ürün özelliklerinden bağımsız düşünmemek gerekir. Kullanılacak alan, klimadan yararlanacak kişi sayısı ile oluşturulmak istenen ortam kullanıcı tercihlerine göre belirlenmesi gerekir. Siz de Koçtaş’ın size sunduğu geniş model ve marka seçeneklerinden birini tercih edebilir, yaşam alanınıza ferah bir hava katarken enerji giderlerinizi de kontrol altına alabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments