in

Mide gazı nasıl çıkarılır

Birçok insanın en hassas organlarından birisi de mideleridir. Birçok farklı nedene bağlı olarak midede yanma, gaz, sıkışma gibi rahatsız edici boyutta bazı rahatsızlıklar yaşanır. Bazı küçük tedavi yöntemleri uygulanmazsa bu rahatsızlıklar insan yaşamının kalitesini önemli ölçüde etkiler ev düşürür. Mide gazı sorunu genç yaşlı demeden birçok insanda olabilir. Beslenmeye, strese ve farklı nedenlere bağlı olarak oluşan mide gazı nasıl çıkarılır konusunda merak ettiklerinize kısaca yanıt verelim.

Öncelikle bilinmesi gereken mide gazı birçok farklı nedenle bağırsakta biriken gazın dışarı çıkmaması sonucu oluşur. Bu durum insanlarda şişkinlikle birlikte şiddetli ağrılara da neden olur.

Yetişkinlerde mide gazı oluşumunu tetikleyen birçok unsur bulunuyor. Beslenme düzensizlikleri, aşırı yeme, gazlı içecekler, yüksek lifli gıdalar, gaz yapan besinler, sakız çiğnemek ve buna benzer bazı nedenlerle hiç beklenmedik anlarda mide gazı oluşabiliyor. Bunun nasıl giderileceği konusunda ise doktora gitmeden evde ilk müdahale olarak uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. İşte mide gazı nasıl çıkarılır sorusuna verilen en etkin yöntemler;

  • Fiziksel aktiviteler mide gazınızın oluşmasına ve çıkarılmasına çok büyük bir etki sağlıyor. Eğer sürekli olarak mide gazı sorunu yaşıyorsanız düzenli olarak egzersiz yapmanız bağırsaklarınızın çok daha verimli çalışmasına ve kolay gaz çıkarmanıza yardımcı oluyor.
  • Eğer midenizde gaz birikmesi olduysa ve bu sizi rahatsız ediyorsa bir yatağa ya da kanepeye cenin pozisyonunda yatın. Bu şekilde 15-20 dakika bekleyin. Büyük ölçüde rahatladığınızı göreceksiniz.
  • Bitki çayları mide gazı için en etkili yöntemlerdendir. Gazdan dolayı sıkışan midenizi rahatlatmak için nane, papatya ve sinameki çaylarını tüketebilirsiniz. Bununla birlikte rezene, fesleğen, enginar, dereotu, kimyon ve anason çayı gibi bitki çaylarından damak tadınıza en uygun olanı günlük ve düzenli şekilde tüketmenizde fayda olacaktır.
  • Mide gazı sorunu yaşadığınızda karın bölgenizde bir şişlik oluşacaktır. Mide gazı sorununun başlıca nedenlerinden birisi de soğuk almak ve üşütmek olabilir. Ancak nedeni her ne olursa olsun mide gazından kurutulabilmek için karnınıza sıcak kompres yapmalısınız. Karnınızda yapacağınız sıcak kompres karın kaslarınızı gevşetecek ve ağrınızın hafiflemesine neden olacaktır. Bunun için sıcak bir havluyu karnınıza koyabilirsiniz. Ya da sıcak su dolu bir küvette biraz rahatlayabilirsiniz.

Mide gazı nasıl çıkarılır konusunda en çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisi de bu sorunu yaşadığınızda üzerinizde bulunan kıyafetlerdir. Mide gazınız varken sizi sıkan ve dar gelen kıyafetlerden bir an önce kurtulmalısınız.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments