in

ŞaşırtıcıŞaşırtıcı AnlamadımAnlamadım SevdimSevdim ÜzücüÜzücü

Midyenin içinde böcek mi var

Midye ülkemizde en çok sevilen sokak lezzetlerinin başında geliyor. Deniz mahsulü yemeyi seven herkes hem öğün olarak balık yerken onun yanında, hem de sokaklarda aperatif olarak midye tüketmeyi çok seviyor. Midye hepimize hem çok lezzetli hem de bir o kadar gizemli geliyor. İçinde bulunan yumuşak lezzetin ne olduğunu ilk yiyen herkes çözmeye çalışıyor. Ya da kulaktan dolam birçok yanlış söylem ve bilgi ortalığa yayılıyor. Midyenin içinde böcek mi var sorusu midye severlerin bir an olsun durup düşünmesine neden oluyor.

Midyenin içinde böcek mi var diye merak edenler için midyenin nasıl bir canlı olduğundan kısaca bahsedelim. Midye bir deniz canlısı. Sert bir kabuk içinde yetişen bu yumuşakçanın baş ve ayak gibi uzuvları bulunmuyor. Üzerindeki ince bir zar ile yaşama tutunan midyelerde yediğiniz o yumuşak şey midyenin ta kendisi oluyor. Yani Midyenin içinde böcek mi var diye merak edenler, hayır midyenin içine bir böcek bulunmuyor. O canlı midye olarak adlandırılıyor ve böcek grubuna dahil bir canlı olmadığı biliniyor.

Midye nasıl yeniliyor

Deniz mahsulleri ülkemizde çok geniş bir mutfağa sahiptir. Denizden çıkan ve zehirli olmayan her canlı bir şekilde sofralarımıza gelmeyi başarıyor. En çok sevilen lezzetlerden birisi olan midye ise iki farklı lezzette hazırlanıyor.

Midye yemeden önce midyenin içinde böcek mi var sorusu akıllara gelebiliyor. Bunun bir böcek olmadığı ve aynı balık, tavuk gibi bir canlı olduğu öğrenildikten sonra bu lezzetli midyelerin nasıl yeneceği merak konusu oluyor.

Türk mutfağında midyenin bir tavası bir de dolması çok seviliyor. Midye dolamalar sokaklarda tezgâhlarda da sıklıkla karşımıza çıkıyor. İçerisine koyulan pilavı ile birlikte çok lezzetli bir atıştırmalık olabiliyor. Midye tava ise midye canlısının kızartılması ile hazırlanıyor. Ve ekmek arası olarak yenildiğinde çok doyurucu bir öğün olabiliyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments