in

Minyon Kelimesi Ne Demek?

MİNYON KELİMESİ NE DEMEK?

Günümüzde özellikle genç kesimin kız ve kadınlarının boy ortalamasını ifade etmek için kullanılan ve bu yolla çokça bilinmeye ve kullanılmaya başlanan minyon kelimesi günlük hayatta minimal olan, göze tatlı görünen, küçük, sevimli her şey için; hayvanlar için; bir makyaj malzemesi hatta ayakkabı bağcığınız için bile kullanılabilecek genel bir sözcüktür. Peki ne anlama gelir? İşte minyon kelimesi anlamı…

TDK’YE GÖRE MİNYON KELİMESİNİN ANLAMI NEDİR?

TDK’ye göre minyon kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir. Anlamsal olarak ince, küçük, minik, zarif, çıtı pıtı, ufak tefek, zayıf, tatlı görünümlü, şeker olan, minimal anlamlarına gelmekte ve cümle içinde de bu anlamlarda kullanılmaktadır. Bu kelimeyi cümle içinde birçok farklı anlamda ve şekilde kullanabilirsiniz. Gerek samimi gördüğünüz gerekse aranızda resmiyet olan herkese karşı kullanabilir ve herkesin de size karşı kullanmasına rahatlıkla izin vereceğiniz bir kelimedir. Sadece insan için değil eşyalar, hayvanlar, canlı cansız bütün varlıklar için kullanılabilecek bir sözcüktür.

MİNYON KELİMESİNİN ETİMOLOJİSİ VE KÖKENİ NEDİR? ORİJİNAL YAZIMI NADILDIR HANGİ DİLDEDİR? İŞTE MERAK ETTİKLERİNİZ

Her şey için kullanılabilen, bu olumlu kelime minyon, Fransızca bir kelime olarak bilimektedir. Lakin bu bilinenin aksine bu kelimenin belirli bir kökeni yoktur ve bilinmemektedir. Yine de Türkçemize Fransızcadan geçtiği söylenmektedir. Orijinal Fransızca yazımı “mignon” şeklindedir. Fransızca anlamı da küçük tatlı şey, minik şeker şey, minimal, minik sevimli şey anlamlarını taşımaktadır. Etimolojisi incelendiğinde kökeni bilinmese de Latince – minus (küçük) ve Germence – minne (sevilen, sevgili) kelimelerinden geldiği tahmin edilmektedir.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments