in

Paralel Evrenler Sizi Çok Şaşırtacak

Paralel evrenler teorisi ortaya atıldığında beri insanlar arasında her zaman merak unsuru olmuştur. Farklı kopyalarımızın farklı evrenlerde olması, yaşadığımız hayatın kopyamız tarafından farklı evrenlerde yaşanıyor olması bir o kadar korkutucudur. Bilim insanların tüm motivasyonları ile paralel evren teorisi nedir üzerinde çalışmalar yaparken bizde sizler için paralel evrenler adlı yazıyı derledik. Yazımızın içerisinde paralel evren ne demek, paralel evren nedir gibi birçok soruya cevap bulabilirsiniz.

İçerik Tablosu

Paralel Evren Teorisi Nedir ?

Çoklu evrenler yahut paralel evrenler ünlü fizikçi Albert Einstein’in teorilerine dayanmaktadır. Einstein’dan önce ise Hugh Everett adlı bilim adamının içerisinde bulunduğumuz evrene benzeyen başka evrenlerinde var olabileceğini dile getirmiştir. Bu kavramı ise ilk olarak 1895 yılında ortaya atılmıştı. Paralel evren teorisi ne demek bağlamında çoklu evrenler arasındaki ilişkiyi tanımlar.

Kuantum fiziğinin incelediği bir alan olan paralel evrenler teorisi bizim kopyalarımızın olduğu diğer evrenlere işaret etmektedir. Bunun yanı sıra diğer oluşan evrenlerde bizim kopyamız olmasını gerektirmez. Diğer ortamlarda ve mekanlarda meydana gelen paralel evrenlerin bizim evrenlerimizin kopyası olması da zaruri değildir. Bu kural paralel evren kuralları arasında yer almaktadır.

Paralel Evren ve İslam

İslam dini içerisinde paralel evrene atıf yapan ayetleri ve tefsirleri bulmak mümkündür. 1895 yılında ilk kez ortaya çıkan paralel evren teorisi aslında yüzlerce yıl önce İslam’ın kutsal kitabı Kuran’da haber veriliyor olabilir. Talak suresinde geçen 66. Ayette “Allah O yüce Yaratıcıdır ki yedi kat göğü ve yerden de onların benzerini yaratmıştır” kısmında paralel evren ve İslam bağlamında bir ilişki görebilmekteyiz.

Yedi gök kavramı bu ayetlerle sınırlı kalmayıp Kuran içerisinde birçok gez geçmektedir. Diğer tarafta ise İbn-i Abbas’ın da paralel evrenler üzerine şaşırtıcı derecedeki fikirleri mevcuttur.

Paralel Evren Teorisini Konu Alan Filmler

Bay Hiç Kimse (2009)

Muhteşem bir paralel evren paradoksu içerisinde kalana Bay Hiç Kimse ne adını ne de nereden geldiğini bilmemektedir. İlerleyen süreçte eski hayatına dair bilgileri hatırladığında başına gelen en büyük kabusun içerisinde yer aldığını görür. Her yaptığı seçim sonucunda binlerce olasılık yaratan Bay Hiç Kimsenin başı beladadır.

Yıldızlar Arası (2014)

Gelecek zamanda insanlık artık kendi sonuna çok yaklaşmıştır. Her şeye rağmen yeryüzünde uzaya gidip farklı yuvalar arayan bir öncü takımın mücadelesini izleyeceğimiz film de heyecanlı dakikalar sizleri beklemekte. Dahası film içerisinde beliren kara delikler ve solucan delikleri paralel evren filmi konusunda harika bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments