in

Reçeller Neden Şekerlenir?

Reçeller Neden Şekerlenir?

Reçeller neden şekerlenir, daha önce bu duruma şahit olmuş ve de bu durumun nedenlerini merak etmiş olabilirsiniz. Bal ve baklava gibi şerbetli bazı tatlılarda da zaman içerisinde bu gibi bir durum sık sık meydana gelebilmektedir. Peki, bu neden olur? Bu durum özellikle de reçeller uygun olması gereken koşullar altında saklanmadıklarında meydana gelmektedir. Bunu önlemek adına nasıl reçel saklamanız gerektiğini bilmelisiniz. Reçelleri serin ve kuru bir yerde saklamalısınız. Buzdolabında eğer saklarsanız o zaman donabilir ve de kötü bir hale gelebilirler. Bu nedenle kiler ya da evinizin alt katı gibi kuru ve serin, havalandırılan bir yerde saklamak en doğrusu olacaktır.

En iyi kap şekli de her zaman için cam kavanozlardır. Güneş ışığının bu cam kavanozlarınız ile temas etmediğinden, yani ışık almayan bir ortama bunları koymanız gerektiğinden de emin olmalısınız. Bu şekilde kesinlikle reçellerinizde şekerlenme, donma, bozulma gibi sorunlar yaşamazsınız. Reçellerin şekerlenme nedenlerini bir başka şekilde ortaya çıkaran durum olarak bir de reçelin yapım şekli önem kazanmaktadır. Reçelinizi yaparken kıvamını doğru bir şekilde ayarlamalısınız ve çok aşırı şeker ya da sulu bir şekilde reçelinizi yapmamalısınız. Uygun sürede ve kıvamda kaynadığını peki nasıl anlayabilirsiniz?

Bunu anlamak noktasında eğer ki kaşığı aldığınızda ve damlattığınızda meyveleriniz şeffaf bir görünüme ulaşıyorsa ve de suyunun şekli bozulmadan kendini koruyabiliyorsa o halde ciddi anlamda bu durum reçelinizin tam kıvamında olduğunu göstermektedir. Bir de reçelinizi kaynatma sırasında köpükleşmiş olan bölümünün sık sık kaşıkla alınıp temizlenmesi çok önemlidir. Bunun dışında bilmeniz gereken bir başka nokta ise kavanozlarınıza reçelleri sıcak bir şekilde koyup hemen kapağını reçel daha soğumamışken kapatmanız gerektiğidir.

Bu şekilde doğru püf noktalara dikkat ederek reçelinizi kaynattığınız sürece reçelinizin şekerlenme problemi olmayacaktır. Bu da ciddi anlamda uzun süreli reçel tüketebilmek ve de malzemelerinizin telef olmasını önlemek adına önemli bir noktadır. Bunu başarmak adına ciddi anlamda özen göstererek reçellerinizi doğru kaynatmalı ve de doğru bir şekilde ambalajlayıp uygun saklama koşulları altında saklamalısınız.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments