in

Retroaktif kıskançlık nedir

Aslında birçoğunuzun ya kendi ilişkilerinizde ya da etrafınızda yaşanan ilişkilerde sıklıkla karşılaşmış olduğu bir kıskançlık türü bulunuyor. Bazı partnerler sevgililerinin eski ilişkilerine karşı büyük bir kıskançlık duyuyor. Hepimizin yakında bildiği ve ahit olduğu bu duyguya ise psikoloji alanında retroaktif kıskançlık deniliyor.

Retroaktif kıskançlık aslında tam olarak geriye dönük olarak yaşanan bir kıskançlık şeklidir. Bu durumlarda kıskançlık yaşayan kadın ya da erkekler karşı tarafın geçmişini en ince ayrıntısına kadar sorgulama yoluna giderler. Oldukça önemli ve rahatsız edici bir takıntı olan bu durum elbette normal bir davranış değildir. Çünkü bu huzursuzluk ve takıntı sonucunda retroaktif kıskançlığı olan kişiler sürekli geçmişten konularak ilişkide büyük sorunlara neden olurlar. Her an gündeme gelen ve huzursuzluk yaratan geçmiş ilişkiler, yeni ve umut dolu bir ilişkinin gidişatını da olumsuz yöne çevirecektir.

Sevgilinizin retroaktif kıskanç olduğunu nasıl anlarsınız

Retroaktif kıskançlık psikolojik olarak bir rahatsızlık olarak görülür. Ve bu rahatsızlığın içerisinde olan partnerin tedavi edilmesi önerilir. Çünkü bu takıntılı durum kişilerin tüm ilişkilerinde aynı şekilde seyredecektir. Böylece her ilişkide mutsuz ve huzursuz bir süreç yaşamalarına neden olacaktır.

Sevgilinizin geçmiş ilişkilerinize yönelik bazı olumsuz tutumlarının farkındaysanız onun retroaktif kıskanç olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu tür bir sorunun kendini gösterdiği önemli belirtiler bulunuyor. İşte retroaktif kıskançlık yaşayan bir partnerin sergilemiş olduğu davranışlar;

  • Geçmişteki her konuyu en ince detayına kadar sorarlar ve siz anlatmadan bırakmazlar.
  • Geçmişle ilgili sormuş oldukları her detayı siz daha önce kaç kez anlatmış olursanız olun, her defasında en baştan anlatmanızı isterler.
  • Sizin geçmişte yaşadığınız ilişkileri çok derin bir şekilde merak eder ve irdelerler. Siz anlatmış olsanız bile bu onları tatmin etmeyebilir. Ve bir adım daha ileri giderek eski ilişki yaşadığınız kişilerle iletişime geçebilirler.
  • Bu konuda takıntılı oldukları için sizin her normal söyleminizi geçmişle bağlaştırabilirler. Ve sanki her an açığınızı yakalamak için uğraşıyor gibi görünürler.
  • Her şey yolundayken, aranızda hiçbir sorun yokken, hiç beklenmedik bir anda sizin eski sevgilinizle ilgili anlattığınız bir konuyu önünüze getirebilirler.
  • Gündelik yaşamda bile yapmış olduğunuz sıradan hareketlerden bir pay çıkarmaya çalışırlar. Eski sevgilinize gönderme yapıp yapmadığınızı düşünürler.
  • Sizin çevrenizde olan ve sizi uzun yıllardır tanıyan arkadaşlarınıza ve ailenize eski sevgilinizle ilgili sorular sorarlar. Ve onların anlatmış oldukları detayları bir de sizle konuşarak teyit etmek isterler.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments