in

Seküler Ne Demek – Seküler Göç Nedir ?

Seküler kelimesini çevredeki konuşmalarda, televizyon programlarında, siyasi tartışmalarda duymuş olmanız yüksek bir ihtimaldir. Sıklıkla kullanılan seküler kelimesinin ne anlama geldiği ise bazı durumlarda kafa karıştırıcı olabilir. Laiklik kavramı ile karıştırılan seküler kelimesinin ne anlama geldiğini merak ediyorsanız, seküler ne demek adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

İçerik Tablosu

Seküler Ne Demektir?

Toplumda ve kültür unsurları içerisinde yer alan ve hayatta büyük bir yer edinmiş dini, ruhani kavramlar yerine dünya hayatında maddi ve bilimsel olarak odaklanılmayı amaçlayan kelime sekülerizmdir. Dünyacılık anlamına da gelen bu kavramı hayatlarına yerleştiren ve uygulayanlar ise seküler olarak adlandırılmaktadırlar. Seküler ne demek tdk konusunda da tdk sözlükte seküler kelimesinin anlamı “dinden bağımsız” olarak geçmektedir. Seküler bireylerin mensup olduğu sekülerizm düşüncesi ise ancak çok geniş bir bağlam penceresinde incelenebilir. Seküler ne edebiyat, seküler ne demek siyaset gibi birçok alanda çıkan bu kavramlar aynı kökten budaklansa da incelemesi ayrı ayrı yapılmalıdır.

Seküler Ne Demek?

Seküler kelimesi sekülerizm kavramını önemseyen, hayatını bu açıda düzenleyen kimselere verilen addır. Seküler kelimesinin anlamı ise şu şekildedir:

  • Dinden bağımsız olan
  • Yüzyıllık, yüzyılda bir olan
  • Dünyevi, ruhani olmayan
  • Dünyacı, dünyacılık yanlısı birey anlamlarına gelmektedir.

Laik ve Seküler Kelimeleri Eş Anlamlı Değildir

Dilimizde oldukça karıştırılan diğer bir durumlardan laik ve seküler sözcüklerinin aynı anlamda kullanılmasıdır. Laik ve seküler kelimelerini eş anlamlı şekilde kullanmak büyük bir yanlış olarak karşımıza çıkmaktadır. Laiklik yahut laik kavramı dini kurumların devlet düzenine ve işleyişine baskı kurmaması, müdahale etmemesi anlamlarına gelmektedir. Laik kavramı sekülerizm kavramının bir parçası olsa da iki kelime çok farklı manalara gelmektedir. Seküler ne demek seküler bağlamında insanların akıllarında oluşan en büyük soru işaretlerinden biri bu durumdur.

Seküler Kelimesi Etimolojisi

Latince sekülerizm “zaman dilimi, bir zaman bölümü” anlamına gelirken, İsa’dan sonraki Latince’de dünya manasına gelmektedir. Fransızca lisanında dilimize geçen kelime benzer şekillerde kullanılmaktadır.

Seküler Göç Ne Demek?

Hayatlarında dini merkeze koymayan, ruhani unsurları önemsemeyen, dini öğeler çerçevesinde yaşamlarını idrak etmeyen insanlar sekülerdir. Seküler insanların yaşadıkları yerdeki denetleyici ve yürütücü organlar mantık ve bilim çerçevesine çıkıp merkeze dini koyduklarında bu insanların seküler bölgelere gitmesine seküler göç adı verilmektedir. Seküler göç ne demek bağlamında sosyal ve siyasi dönüşümler insanların seküler göç yapmasını da tetikleyebilmektedir. Beyin göçü ve seküler göç kavramları terim bakımından farklı manaları barındırsalar da paylaştıkları paydalar bulunmaktadır.

Seküler Kelimesi Cümle İçinde Kullanımı

  • Seküler bilim adamları hayatlarının merkezlerinde asla dine yer vermemişlerdir.
  • Sekülerlik asla ateistlik ve dinden çıkan anlamlara gelmemekler beraber sadece yaşam tarzını ifade eder.
  • Seküler ve seküler olmayan grupların çatışması asla aklı bu hayatta bir yol gösterici olan seçenler için akıl dışıdır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments