in

Sezarın hakkı sezara ne demek

Birçoğumuzu ortada bir haksızlık söz konusu olduğunda kullanmış olduğumuz Sezarın hakkı Sezara söyleminin aslında Hz. İsa’ya ait olduğunu biliyor muydunuz? Hala birçok kaynakta net bir açıklaması bulunmayan Sezarın hakkı Sezara ne demek tam olarak bilinmiyor. İçerisinde çok derin anlamlar bulunduğu söylenen ancak yüzeysel olarak haksızlık durumlarında kullanılan bu sözün bütünü ise şu şekilde geçiyor; Sezarın hakkı Sezar’a, tanrının hakkı Tanrıya..

Sezarın hakkı Sezara sözü için birçok farklı hikaye anlatılsa da en çok karşılaşılan ve bilinen hali şöyledir. Hz. İsa’ya inananlar ona Göklerdeki tanrımız dururken, yeryüzünün kralı Roma İmparator’u Sezaramı vergi ödeyeceğiz diye sorarlar. Hz. İsa’da onlara bu cümle ile yanıt verir. Sezarın hakkı Sezar’a, tanrının hakkı Tanrıya..

Diğer bir hikayede ise Hz. İsa’ya inananların değil de, onu köşeye sıkıştırmak isteyenlerin aslında Sezar’a ödenen paraların günah ve haram olduğunu, bunu İsayı zor durumda bırakmak için kullandıklarını ve sormuş oldukları sorular karşısında İsa’dan bu şekilde bir yanıt aldıklarını anlatılmaktadır.

Burada insanlarda kafa karışıklığına neden olabilecek en önemli detay aslında Sezar’ın kim olduğudur. Burada kullanılan sezar imparator anlamında kullanılmıştır.

Sezarın hakkı Sezara ne demek diye araştıranlar için aslında çok önemli bir çıkarım yapılmıştır. O da bu cümlenin aslında dünya tarihinde bilinen ilk laik görüş olarak kabul edilmesidir.

Halk dilinde Sezarın hakkı Sezara ne demek

Sezarın hakkı Sezara ne demek sorusuna verilecek iki farklı yanıt olacaktır. İlk yanıt aslında bu sözün neden söylendiğinin içinde gizlidir. Henüz tam olarak nedeni bilinmeyen bu sözü Hz. İsa’nın neden kullandığı tam olarak bilinmektedir. Sezarın hakkı Sezara ne demek sorusuna verilecek ikinci yanıt ise bu sözün halk arasında kullanımı olacaktır.

Sezarın hakkını sezara vermek demek bir kişiye hak ettiği şeyi vermek, adil olmak ve adaletli olmak demektir. Halk dilinde haksızlıklara karşı kullanılmaktadır. Bir kişiye haksızlık yapıldığı düşünüldüğünde, o kişi için Sezarın hakkı Sezara tabiri yerinde bir kullanım olacaktır. Haksızlığa karşı duran ve hep adaletten yana olan insanlar için bu söz çok değerli ve önemlidir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments