in

Sezeryan Sonrası Ağrılar

Sezeryan Sonrası Ağrılar

Her ameliyat sonrasında, çeşitli ağrıların yaşanması mümkündür ve operasyonların doğal bir sonucudur. Sezeryan sonrası ağrılar da bu kategoride değerlendirilmektedir. Sezaryen esnasında cilt altında ve üstünde bulunan dokular kesildiği için ve kesilen rahmin kendisini iyileştirmek amacıyla kasıldığı için, işlem sonrasında ağrı yaşanması olağan hale gelmektedir.

Günümüzdeki Sezeryan operasyonlarında ise yeni gelişen teknikler ve ilaçlar sayesinde, işlem sonrasında ağrı yaşanma ihtimali daha da düşük seviyelerde olmaktadır. Operasyon sonrasında hissedilen ağrı genel olarak, ilk iki ila dört saat arasındaki dönemde meydana gelmektedir. Ancak epidural veya spinal anestezi yapıldıysa, bu ağrı aşaması çok daha rahat bir biçimde atlatılabilmektedir. Ayrıca ameliyat sonrasında kişiye verilen serum içerisinde, ağrı kesici etki yapacak türde ilaçlar da yer alır.

Sezeryan sonrası ağrılar için, bu ağrıları dindirmede çeşitli ağrı kesici yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemlerin başında PCA olarak adlandırılan, hasta kontrollü ağrı kesici yer almaktadır. Bu yöntemde, kişi ağrı hissettiğinde ağrı kesici alarak bu durumu hafifletmektedir. İşlem sonrasında yaşanacak olan ağrıların, işlemden sonraki altıncı saat itibarıyla hafiflemesi ve yok olması beklenmektedir. Bir gün sonra ise ağrılar tamamıyla kaybolur. Ancak kontrole gelindiğinde ağrı hissedilmesi normal bir durumdur. Sezeryen sonrası dönemde bolca istirahat edilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Böylece, ameliyat sonrası durumda oluşabilecek ağrı ve benzeri olumsuzlukların yaşanma riski en aza indirilir ve kişinin bu dönemi daha konforlu atlatması sağlanabilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments