in

Tetanoz aşısının ağrısı nasıl geçer

Tetanoz bir bakteri türüdür ve çeşitli yollarla insan vücuduna giriş yaprak bazı olumsuz etkilere neden olur. Derilerde oluşan kesikler, yaralanmalar, sıyrıklar veya hayvanlar aracılığı ile bulaşabilen tetanoz bakterisinin en etkin tedavi yöntemi aşıdır. Tetanoz bulaşma ihtiamli riskine karşı yapılan tetanoz aşısının bazı yan etkileri olabiliyor. Aşı sonrası karşılaşılan ağrı bunlardan en önemlisi oluyor. Eğer tetanoz aşısı olduysanız ve sonrasında bir ağrı ile karşı karşıya kaldıysanız bu geçirmek için bazı yöntemler bulunuyor. Tetanoz aşısının ağrısı nasıl geçer diye soranlar için işte bazı uygulamalar;

İçerik Tablosu

Doktor tavsiyesi üzerine alınan ağrı kesiciler

Tetanoz aşısı doktor kararı ve doktor gözetiminde uygulanıyor. Hekiminiz uygun gördüğü taktirde size tetanoz aşısı yapılmasını öneriyor. Ve aşı sonrasında oluşabilecek ağrılar için de sizlere öncesinden ağrı kesici ilaçlar önerebiliyor.

Doktor tavsiyesinde verilen ağrı kesici ilaçları tetanoz aşısı sonrasında düzenli olarak kullanabilirsiniz. Bu ilaçların da etkisi ile bu süreci ağrısız ve sıkıntısızı bir şekilde geçirebilirsiniz. Birkaç günlük bir ağrı dönemi olduğu bilindiğine göre ağrı kesicileri de birkaç gün süre zarfı ile düzenli olarak alıyor olmanız yeterli olacaktır.

Isı uygulamaları

Tetanoz aşısının ağrısı nasıl geçer sorusuna karşılık uzmanların tavsiye etmiş olduğu yöntemlerden birisi de ısı uygulamalarıdır. Bu yöntem çok eskilerden gelen ve arık klasik olarak bilinen etkin bir yöntemdir. Aşı sonrası ağrılı olan bölgede ısı uygulayarak o ağrının azalmasını ve yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Isı uygulamaları için iki farklı yöntem tavsiye ediliyor. İsterseniz ılık ve nemi bir bezi ağrılı olan bölgeye sarabilirsiniz. Ya da sıcak bir nesneyi ağrılı olan bölgeye pres şeklinde uygulayabilirsiniz.

Uyuşturucu buz etkisi uygulaması

Tetanoz aşısı sonrası bölgede ağrı ile birlikte kırmızılık ve şişlik meydana gelebilir. Ağrı ile birlikte oluşan bu şişliğin nedeni iltihabik ya da alerjik bir durum olabilir. Tetanoz aşısının ağrısı nasıl geçer ve bu şişlik nasıl kaybolur diye araştıranlar için uyuşturucu etkiye sahip olan buz uygulamaları öneriliyor.

Ağrılı olan bölgeye bir kumaş içerisine yerleştirmiş olduğunuz buzu uygulayabilirsiniz. Direk olarak buzu ten ile temas ettirmekten kaçınmalısınız. Gün içerisinde üç veya dört kez, ortalama olarak 20 dakikalık uygulamalarla ağrı ve şişlikten kurtulabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments