in

Sinek Isırığı Neden Kaşınır?

Sinek Isırığı Neden Kaşınır?

Özellikle yaz mevsiminde insanların dert yandıkları konulardan bir tanesi de sineklerdir. Hem vızıltıları hem de ısırıkları nedeniyle insanlar bir çözüm yaratma halinde bırakılır. Isırması durumunda kaşıntı hali de uzun süreli olarak görülür. Sinek ısırığı neden kaşınır biçiminde bir arayış halinde de olunacaktır. Isırık sonucunda ortaya çıkan kaşıntı ve acı hali birkaç gün sürecektir. Aynı zamanda da bağışıklığı zayıf olan kişilerde bu sürecin daha da uzadığı ifade edilmektedir.

İçerik Tablosu

Sinekler, insanları ısırdığı anda kan alacak ve tükürük sıvılarının bir kısmını da insanlara enjekte edeceklerdir. Tükürükte bulunan bazı maddeler de bağışıklık sistemini etkileyecek türdedir. Bağışıklık sistemi içerisine tükürüklerin dahil olmasıyla beraber histamin salgılanması durumu yaşanacaktır. Bu yabancı maddeye karşı salgılanan histamin aynı zamanda da kaşıntı ve şişliklerin ortaya çıkmasının sebebi olarak görülmektedir. Bu olumsuz durumların giderilmesi adına farklı tedavi seçenekleri de mevcuttur.

Sinek Isırığına Ne İyi Gelir?

İnsanların yaz aylarında sinek ısırıklarından sorun yaşadığı bilinmektedir. Sinek ısırığı yüzünden cilt yüzeyinde şişlik ve kaşıntılar ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında alerjik sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Beklenmeyen durumların görünmesi halinde de sağlık kuruluşlarına yönelmek en uygun çözüm yoludur.

Sinek ısırığından oluşan şişlik ve kızarıklıklar için farklı yöntemler de uygulamaya konulabilir. İlk akla gelen yöntem soğuk komprestir. Öte yandan ısırılan bölgeye diş macunu da sürülebilir. Ancak bu yöntemlerin uygulanmasıyla beraber halen netice alınmıyorsa konuya hakim bir doktora danışmak etkilidir. Verilen merhemler doktorların belirttiği biçimde kullanılmalıdır.

Sinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sinek ısırığına karşı farklı metotlar kullanılabilir. Bazı doğal metotlar evlerde son derecede kolay bir şekilde de uygulamaya konulabilir. Bunlar arasında aspirin ve buz en yaygın biçimde bilinenlerdir. Aspirin tabletlerinin suyla ezilmesiyle beraber kaşınan bölgeye sürülmesi sonuç verecektir. Aynı zamanda da sinek ısırığının olduğu kısma buzla kompres yapıldığında da kaşıntının giderek azaldığı ifade edilmektedir. Limonlu tuz ve poşet çayların da sinek ısırıklarının olduğu bölgeye dahil edilmesi şişkinlikle kaşıntının giderilmesi açısından önemli bir konumda da sayılacak türdedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments