in

Tavuk Yumurtlaması için Ne Yapmalı, Nasıl Fazla Yumurtlar

Tavuk yumurtlaması için ne yapmalı çoğumuz bunu bilmeyiz. Ama bu işi genel olarak takip eden, buradan kazanç sağlayan kişiler ne yapılması gerektiğini, neyin doğru olduğunu en azından genel hatlarıyla bilirler. Çünkü herkes, kendi işini en iyi ve en verimli şekilde yapabilmek istiyorsa, bilgi sahibi olarak hareket etmelidir.

İşte bu yüzden tavuklarla ilgilenen kişilerde neden yumurtlamadıklarını, nasıl daha fazla yumurtlayabilecekleri ve onlara neyin iyi geleceğini bilirler. Hatta tavukların belirli geçiş dönemlerini de takip ederek var olan düzeninin bozulması için de gerekli seçeneklere başvururlar. Bu da kısa bir anlatımla, aslında onların daha rahat ve eksiksiz şekilde üretim yapmalarına yardımcı olmaktadır.

Tavukların Yumurtlaması Hakkında

Tavuklar genel olarak bakıldığında, tavuk yumurtlaması için ne yapmalı diye sorulduğunda bizlere bilgilerimiz doğrultusunda belirli durumu, olası sorunları belli eden hayvanlardır. Onların da standart davranışları bulunmaktadır ve bunları gözlemlemek doğru cevabı bulmamıza yardımcı olmaktadır.

Mesela örnek vermek gerekirse, bir tavuğun yumurtlaması için belirli bir olgunluğa ulaşması gerekir. Bu döneme gelene kadar tavukların yumurtlaması için yapılabilecek bir şey yoktur. Ama diğer yandan erişkinliğe ulaştıklarında iyi yumurtalayabilmelerini sağlamak da mümkündür. Bu da onların yeterince iyi gelişmesi ile alakalıdır. Ek olarak tavuklar sürekli olarak ortam değişikliğinden hoşlanmazlar ve bu yumurtlamalarındaki verimi yüksek oranda düşürür. O yüzden yumurtlayabilmeleri için alıştıkları alanlarda tutulmalarına izin vermek en doğrusudur.

Tavuklar Nasıl İyi Yumurtlarlar

Tavuk yumurtlaması için ne yapmalı sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan biri de aslında tavuğun iletişimsiz kalmasına izin vermemektir. Çünkü bir kümes içerisinde tek başına kalan tavuk genel olarak yumurtlamaya meyilli olmaz. Hatta öyle ki ne kadar fazla kalabalık varsa yumurtlamaları da o oranda iyileşir.

Elbette bunların yanında beslenme de oldukça büyük bir faktördür. Tavuğunuzun beslenmesinin iyi olması, karışık yemlerle beslenmesi gerekir. Ancak bu noktada da sırf yumurtlasın diye aşırı yemek yedirmek de doğru değildir. Ek olarak dikkat etmemiz gereken şey ise, tavuğun suyunun temiz ve taze olmasıdır. Diğer türlü tavuk susuz kalacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments