in

Telefonla konuşurken nelere dikkat etmeliyiz

Telefonlar artık hayatımızın en önemli parçası haline geldi. Gün içerisinde sürekli bir telefon trafiği ile birlikte yaşıyoruz. Bazen bu konuşmalar iş için oluyorken, bazen aile arasında bazen de arkadaşlar arasında oluyor. Yapılan her görüşmenin içeriği ne olursa olsun aslında telefon konuşmalarımızı yaparken bazı özel detaylara dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü telefonla konuşmanın belirli bir adap ve çerçeve içerisinde olması gerekiyor. Karşınızdaki kim olursa olsun telefonla konuşurken nelere dikkat etmeliyiz, bunları çok iyi bilmemiz gerekiyor. Aslında oldukça basit olan bu kurallara uygun davrandığınızda karşılıklı olarak güzel konuşmalar gerçekleşiyor.

Sizlerde uzun saatler telefonla konuşmalar yapıyorsanız ve aslında telefonla konuşurken nelere dikkat etmeliyiz diye merak ediyorsanız işte o kurallar;

  • Öncelikle telefonu tutuş şekliniz çok önemlidir. Karşınızdaki insanlara hışırtılı ve saçma bazı sesler gitmemesi için ahizeyi gerekli uzaklıkta tutmanız gerekiyor. Ağzınıza çok yakınlaştırdığınız ahize nedeniyle sesiniz boğuk ve anlaşılmaz çıkıyor. Ya da ağzınızdan çok uzakta tuttuğunuz ahizeden karşı tarafa sesiniz tam olarak gitmiyor. Bu tür sorunlar yaşamamak adına öncelikle telefon ahizesini ideal uzaklıkta tutmanız gerekiyor. Ne ağzınıza çok yakın olmalı, ne de çok uzak ta durmalı.
  • Telefonu ilk açtığınızda karşınızdaki insanları nasıl karşıladığınız çok önemlidir. Güzel bir günaydın ya da iyi günler ile telefonu açmak konuşmanın gidişatını da ilk olarak belirleyen unsurlardan oluyor. Telefonla konuşurken nelere dikkat etmeliyiz diye merak ediyorsanız unutmayalım ki, sıcak bir karşılama her zaman beraberinde sıcak ve keyifli konuşmaları getiriyor.
  • Telefonla konuşurken ses tonunuzu çok iyi ayarlamanız gerekiyor. Çok yüksek sesle yaptığınız konuşmalar karşınızdaki insanların kulaklarını tırmalıyor. Ya da düşük sesle konuştuğunuzda ne anlatmak istediğiniz anlaşılamıyor. Bunun için ne çok yüksek ne de kısık bir sesle konuşmalısınız. Konuşma süresince ses tonunuzun düzeyini ve ayarını hiç bozmamalısınız.
  • Telefonla konuşurken nelere dikkat etmeliyiz diye araştıran insanlar için çok önemli bir detay bulunuyor. Bu da telefon görüşmelerini yaptığınız yerler oluyor. Her ortamda telefonla konuşulmuyor. Mesela toplu taşıma araçlarında yapılan telefon görüşmeleri etrafınızdaki insanları rahatsız edebiliyor. Ya da iş yerinizde ailenizden biriyle ya da bir arkadaşınızla uzun saatler telefon görüşmesi yapmanız hoş karşılanmıyor. Bunun için her zaman doğru zamanı ve doğru yeri seçmeniz gerekiyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments