in

Trolleyen Ne Demek? Ne anlama Geliyor?

İnternetin aktif kullanımı hayatımıza yeni bir kelime ekledi. Trolleyen ne demek diye sık sık arama motorunda aranmaya başlandı. İnternetin sosyal hayatımızdaki payı arttıkça, çoğumuz muhtemelen trol kelimesini duymadan önce bununla karşılaştık. Dilimizde “troll, trollemek, trolleyen, trollük vb. Kelimeler kullanıyoruz.

İçerik Tablosu

“Troll” Tam Olarak Ne Anlama Geliyor?

Sözlüklerde birkaç farklı yorumu bulunan trol teriminin en yaygın yorumu basittir: “İnternet rahatlığıyla kötülük yapan, alaycı ve küçümseyici sözlerle masum insanlara saldıran, neredeyse gevşek bir ipi olan insanların bu amaçla yaptığı her şey. Trolleyen ne demek sorusu için en güvenilir adreslerden biri olan Wikipedia şöyle bir tanım yapmıştır.

Wikipedia şu tanımı verir: “Amacı insanları üzmek veya internette tartışmalara neden olmak olan bir kişi. Forum, blog, sohbet odaları gibi çevrim içi ortamlarda insanları kışkırtan, duygusal tepkiler vermeye zorlayan veya dikkatlerini dağıtarak varlıklarını hissettirmeye çalışan kişi. Tıpkı efsanevi troller gibi internet trolleri de saklanarak sorun çıkarmaya çalışır. Troller mümkün olduğunca öfke ve yıkım sergilerler. Ayrıca, çoğu zaman gerçek bir amaçları yoktur.

Trolleyen Ne Demek 1
Trolleyen Ne Demek

En Popüler Troller Nerede?

Aslında internetin her yerinde çok sayıda trolle karşılaşabiliriz. Genellikle bir YouTube videosunun yorumları arasında bulunurlar. Video izlenme oranları arttıkça maruz kaldıkları trol saldırıları da artar. Popüler blogların ve yorum açan haber sitelerinin yorumlar kısmında pek çok trol yorumu bulabilirsiniz. Özellikle tartışmalı konularda fikirlerini dünyaya ifade etmek isteyen kişilerin içine sızarak tartışmaları şişirmeye çalışırlar.

Trolleyen ne demek açısından açık kişilerin tartışıldığı açık forumlar da trollerin bulunduğu kanallardır. Birbirini anlamaya çalışan ve kendi fikirlerini iletmeye çalışan insanların arasına giren troller, forum moderatörleri tarafından engellenmediği takdirde forumun büyümesini kaybetmesine neden olacaktır. Korkunç e-postalar yazarak insanları rencide etmeye çalışan troller de vardır. Ayrıca, bunu gerçek bir sebep olmadan yaparlar (bazen kime mesaj attıklarını bile bilmezler).

Trolling Facebook, Twitter, Reddit, Instagram, Tumblr gibi sosyal medyada durum güncellemeleri hakkında yorum yapmak, bir tweet’e cevap vermek, isimsiz bir soru sormak gibi popüler durumları vardır. İnsanların fotoğraf paylaşmak için en çok kullandığı platformlardan biri olan İnstagram, en zengin trol kanallarından biridir. Trolleyen ne demek. İnstagram’daki çoğu kişi herkese açık profiller kullandığından, trollerin fotoğrafların altına yorum yazmaları kolaydır. Anonim sosyal ağlar troller için harikadır çünkü kimliklerini gizlerler ve kötü, çirkin davranışlarının bedeli hakkında endişelenmeden öfke ve nefret tohumları ekmelerine izin verirler.

Facebook’ta büyük markaları olan Tumblr gençleri, ünlüler ve Twitter takipçileri her gün birçok trolle karşılaşıyor. Bazen şaka, yaramazlık ve alay ile kısıtlayıcı bir durum gibi görünen “trol” kelimesinden bahsedilir, ancak siber zorbalık örnekleri bunun bir sorun olabileceğini göstermektedir.

Bir Korkağın Cesur Hissetme Şekli Olan Trollemek

Elbette her internet trolünün farklı bir hikayesi ve internet trollüğünün farklı nedenleri vardır. Bu sebepler; Bakımsızlık, depresyon, öfke, kıskançlık, narsisistik kişilik bozukluğu veya diğer duygusal sorunları olabilir ve birçoğu davranışlarının onları nereye götüreceğini bilemez.

Ayrıca bunu internette yapmak çok kolaydır. Sahte isimler ve fotoğraflarla kendilerini gizleyerek, eylemlerinin sonuçlarıyla yüzleşmeden vandalizm eylemleri gerçekleştirebilmektedirler.

Trolleyen ve Anti-Troll Nedir?

Trolleyen ne demek ve anti troll nedir; Kendinizi bir trol tarafından kışkırtıldığını fark ederseniz, yapılacak en iyi şey onu görmezden gelmektir. Bunu yapan insanlara kızmak ve zaman kaybetmek yapabileceğiniz en kötü şeydir. Söyledikleri hiçbir şeyi kişisel algılamayın. Bunu yapan kişinin gerçekten acı çeken ve kendini iyileştiremeyeceğini bildiği için öfkesini başkalarından çıkaran çaresiz bir insan olduğunu unutmayın. Böylece ona kızmazsınız ve bu işe yaramaz ve yıkıcı oyunu oynamak zorunda kalmazsınız.

Sosyal Medyada Kontrolü Elinizde Tutmak İçin Pratik İpucu

Trolleyen ne demek ve nasıl yapılır;

  • Hakaret, iftira ve daha fazlası. Dolandırıcıları kolluk kuvvetlerine bildirmekten çekinmeyin.
  • Trollük azalmadan büyüyorsa hesap güvenlik ayarlarınızı kontrol edin ve hesabınızı gizli yapın.
  • Ülke gündeminde sıcak gelişmeler varsa güvenilir haber platformlarından konuyu takip edin.
  • Provokatörlerinize asla sosyal medyadan cevap vermeyin.
  • Her yorum için çok fazla endişelenme, hayatın ciddiye alınması gereken problemlerle dolu olduğunu unutma. İşsiz bir trolün sizi rahatsız etmesine izin vermeyin.
  • Unutmayın, önünüzdeki trolün yapacak başka bir şeyi yok. Bunu yaptığınızda ve beklendiği gibi trolün dikkatini çekmediğinizde geri çekildiğini göreceksiniz. Ayrıca sınırları aşmak için her zaman adli tıp birimlerine gidebileceğinizi de unutmayın.

Sosyal Ağlarda Troller Nasıl Tespit Edilir?

Trolleyen ne demek özelinde konuşma sizi yeterince rahatsız ediyor mu? Cevabınız evet ise endişelenmeyin. İnternette insanları rahatsız etmeyi ve ortalığı karıştırmayı seven trolle yalnız değilsiniz. Kışkırtıcı, saldırgan tartışmalar yapan ve saldırgan mesajlar gönderen kişiler sosyal medya trolleri olabilir. Sosyal medyada hep konu dışına mı çıkıyor? Sosyal medya trolleri bu platformdaki sohbet kanallarında halen aktif olup topluluğa saldırgan, kışkırtıcı mesajlar gönderip konuyu yayma eğilimindedir. Forumlar, sosyal medya canlı yayınları, sohbet odaları, mesajların altındaki herhangi bir tartışma, trolleme için uygun ortamlardır.

Sosyal medyada kullanılan dil kışkırtıcı mı? Bu insanların barışçıl bir dil kullanmalarını asla beklemeyin. Öfkelilerin en iyi yaptığı şeylerden biri, kışkırtıcı bir dille kaygı uyandırmaktır. Gizli veya sahte kimliği mi var? Bingo! Evet, kesinlikle bir sosyal medya trollüyle karşı karşıyasınız.

Sosyal Medya Trollü Kimdir?

Sosyal medya troll yapan insanlar sosyal medya trollü olarak adlandırılır. Trolleyen ne demek diye merak eden insanlar akabinde sosyal medya trollü kimdir diye de araştırma yapmaktadır. Sosyal medyada gerçekten trollük yapan biri ile sadece mizah kullanan biri arasında ayrım yapmak önemlidir. Mizah, herkesin bildiği anlamda yaratılmıştır, şeytanların saklandığı başka bir duvar gibidir. Bir sosyal medya trolü genellikle bir komedyen ile karıştırılır.

Sosyal Medyada Kaç Çeşit Troll Var?

Trolleyen ne demek ve kaç çeşit troll vardır. Sosyal medyada pek çok trol türü var, ancak en yaygın olanlarından bazıları; yazım hatalarını düzelten ve sizden en ufak bir hata yapmanızı bekleyen insanlar, anlamsız yorumlar yazanlar ve değersiz paylaşımlar yapanlar, herhangi bir yazı veya konu hakkında sürekli anlamsız şakalar yapan insanlar, ırkçı, cinsiyetçi, konu dışı vb. İşleri karıştıran, web sitelerine giren ve olumsuz SEO saldırıları yapan kişiler ve bunlar fanatiktir.

Sosyal Medya Trolleriyle Nasıl Başa Çıkıyorsunuz?

Trolleyen ne demek sorusunun kısaca tanımı şöyledir; trol yapan kişi. Ve bu durumla başa çıkmak gerekir. Ayrıca sosyal medyada zorbalıklarla baş etmenin en güvenilir yolu, yasal yollara başvurmaktır. Web sitesi ve forum moderatörleri, sosyal medya dolandırıcılarının birbirlerini anlamaya, fikir alışverişinde bulunmaya ve kendi görüşlerini aktarmaya çalışan insanların arasına sızmaları için mükemmel bir çözüm bulabilir. Onlara belli bir üslupla troll yapma ve yorumlarını yayınlama fırsatı vermeyerek bir tür kafa karışıklığının önüne geçiyorlar.

Kişisel sosyal medya hesaplarındaki gizlilik ayarlarını gözden geçirmek, sizi sosyal medya aldatmacalarından da koruyabilir. Bu davranış ister kişilere ister markalara karşı kullanılsın, hiçbir sosyal ağ trollemeye izin vermez. En popüler sosyal medya platformları Twitter, İnstagram ve Facebook’un bu kötü niyetli uygulamalara ilişkin farklı düzenlemeleri bulunmakta olup, bu uygulamalara uyulmaması veya sosyal ağların önlem alması gerekmektedir. Ayrıca, uygunsuz veya taciz edici davranışlarla karşılaştıklarında herhangi bir kullanıcıyı sorun hakkında platforma bildirmeye teşvik ederler.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments