in

Tüy dökmeyen kedi cinsi ev için uygun mu

Evde kedi beslemek istiyorsanız ama tüy dökmesinden mi çekiniyorsunuz? O zaman tüy dökmeyen kedi cinsi hakkında bilgi edinebilir ve bu cinslerden en çok hoşunuza giden türü kendinize ev arkadaşı olarak seçebilirsiniz. Temizliği, bakımı, maması ve tuvalet alışkanlığı derken zaten önemli bir zaman ayırmanız gereken kedilerinizin bir de tüy dökme sorunu olduğunda bu işi daha da zora sokabilmektedir. Her türlü bakımı bir tarafta dursun, evin tüm yüzeyine dökülen tüyler aynı zamanda sağlığınız için önemli bir tehdit unsurudur. Bu nedenle birçok pati dostu, evde kendilerine eşlik etmesi için tüy dökmeyen kedi cinsi aramaktadır. Hayvan sevgisinin çok önemli bir diğer olduğunu düşünüyorsanız ama evinizin temizliğinin de çok önemli olduğuna inanıyorsanız sizlere tüy dökmeyen kedi cinsleri hakkında biraz bilgi verelim. İşte evlerinizde güvenle besleyebileceğiniz tüy dökmeyen kedi cinsi ve onların en belirgin diğer özellikleri;

İçerik Tablosu

British Shorthair Kedisi

British Shorthair kedi cinsi en az tüy döken cins olarak bilinmektedir. 2000 yıllık bir geçmişe sahip olmaları aslında onların birçok zorlu süreç gördüğünün de bir kanıtıdır. Savaş dönemlerinde üreme süreçlerinde yaşanan gerilemeler bugün onların nadir rastlanan bir tür olmasına neden olmuştur.

Bu sevimli kedi cinsi orta ebatlarda bir cinstir. Ve sahip olduğu tüyler kısa, çok gür ve yumuşacıktır. Kediler için yapılan birçok güzellik yarışmasında derece alan bu güzel kediler tüy dökmeyen kedi cinsi olarak en çok beğenilen türlerdendir.

Burmilla Kedisi

Bu kedi ırkı aslında oldukça yeni bir geçmişe sahiptir. Burmese ve İran kedilerinin çiftleşmeleri sonucu ortaya çıkan bu ırk iri vücutlu, orta boy bacaklı, uzun ve hafifçe içe kıvrılan bir kuyruğa sahip olan oldukça karizmatik bir kedidir. Oyun oynamak için adeta çıldıran Burmilla kedileri tüy dökmeyen kedi cinsi ile evlerde en çok tercih edilen kedi türlerindendir.

Sphynx Kedisi

Eğer ilginç ve aykırı bir tip kediye sahip olmak istiyorsanız ve aynı zamanda tüy dökmeyen kedi cinsi olsun diyorsanız ilk kez Kanada’da görücüye çıkan Sphynx kedi türüne bakabilirsiniz. Uzun gövdeli, uzun bacaklı ve esnek bir yapıda olan bu cins doğumunda çok az olan tüm tüylerini de 12 haftalık olduktan sonra komple dökerler. Zaten tüysüz olan bu kedi türünün evde tüy dökmesine imkan kalmamaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments