in

Uykuya dalarken vücudunuzun titremesi

Çok yoğun ve stresli bir gün geçirdiniz. Eve geldiniz ve kendinizi yatağa bıraktınız. Artık mükemmel bir uyku ile dinlenmeye geçmelisiniz. Çünkü bunu hak ettiniz. Yatağa uzandınız ve tam uykuya dalıyorsunuz. Bir an ani bir titreme ile yerinizden sıçradınız. Uykuya dalarken vücudunuzun titremesi de neyin nesi? Panik olmanıza gerek yok. Bu aslında oldukça doğal bir durum.

Uykuya dalarken vücudunuzun titremesi korkacağınız bir olay değildir. Bu aslında yoğun ve stres dolu geçen bir günün ardından dinlenmeye geçen beyninizin vermiş olduğu sıradan bir tepkidir. Bu tepkinin tıp dilinde ismi Miyokloni’dir. Merkezi sinir sisteminden kaynaklanan ve birçok kasta meydana gelen istemsiz ve kısa süreli kasılmaların sonucu oluşmaktadır.

Uykuya dalarken vücudunuzun titremesi için bir hastalık belirtisi olup olmadığı merak edilmektedir. Özellikle bunu yaşayan insanlarda sinirsel olarak bir hastalığın varlığı araştırılmaktadır. Aslında yoğunlukla bu olay bir hastalık belirtisi değil, daha çok günlük yaşam kalitenizle alakalı bir durumdur.

Uykuya dalarken vücudunuzun titremesi tam olarak şu şekilde ifade edilmektedir. Gün boyunca yoğun baskı ve stres altında olan insan vücudu uykuya geçtiği anda aniden hareketsiz kalmaktadır. Hareketsiz kalan vücutta beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sistemi vücudu ölü sanmakta ve tekrar harekete geçirmek için kasalara sinyal göndermektedir. Bu sinyaller sonucunda irkilen kaslar ani kasılmalara ve titremelere neden olmaktadır.

Uykuya dalarken vücudunuzun titreme nedenleri

Uykuya dalarken vücudunuzun titremesi için farklı birçok neden vardır.  Bunlar çoğu kez sinirsel bir hastalık belirtisinden ziyade günlük yaşamsal aktivitelerinizdir. Sizlerde bu durumu yaşıyorsanız ve bu ani titremelerin nedenlerini merak ediyorsanız işte önemli bazı nedenler;

  • Çok yoğunluk
  • Aşırı stres hali
  • Yemeği fazla kaçırmak, çok yemek
  • Depresyon,
  • Gün içerisinde fazla tüketilen enerji içecekleri,
  • Gün içerisinde tüketilen fazla çay, kahve ve kola gibi kafein ağırlıklı içecekler,
  • Uykuda yaşanılan periyodik hareket bozuklukları,
  • Huzursuz bacak sendromu,
  • Anksiyete bozukluklar

Tüm bu nedenler uykuya daldığınız anda ani bir titreme ile yeniden uyanmanıza neden olabilmektedir. Çocukların da yaşamış olduğu bu durum eğer sıklıkla başınıza geliyorsa sinirsel olarak bazı sorunlarınız olabilir. Bunun için bir hekime danışmanızda fayda olacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments