in

Uyuyan kadın heykeli Hermaphrodite

1620 yılında yapılan ve Hermaphrodite olarak ta bilinen uyuyan kadın heykeli aslında çok etkileyici ve hayranlık uyandıran bir eserdir. Karmaşık ve şehvetli eğrileri ile gerçek boyutta olan bu heykel büyük bir merak uyandırıyor.

Uyuyan kadın heykeli nasıl bir hikayeye sahip eğer bilgi sahibi değilseniz bu hikayeyi mutlaka okumalısınız. Şöyle ki;

Aphrodite ile Hermes’in Hermaphrodite isminde bir oğlu vardı. Öyle güzel bir erkek çocuğuydu ki,  Aphrodite onu herkesten gizlemek için İda dağının perilerine emanet etti. Hermaphrodite periler tarafından ormanda büyüdü. Özgür ve vahşi bir ruhu vardı.   Dağlarda dolaşmaktan, ormanın ücra köşelerini keşfe çıkmaktan çok hoşlanırdı. Hermaphrodite bir gün Kariol’de dolaşırken duru ve tertemiz bir göl buldu. Hava çok sıcaktı ve gölün ve muhteşem görünen serin suyu çok baştan çıkarıcıydı. Hermaphrodite oracıkta soyundu ve göle girdi. Oysa bu masum ve muhteşem güzellikteki göl hiç te o tehlikesiz değildi.

Bu gölde Salmikis adında bir peri yaşıyordu. Peri kendi gölünde yüzen bu yakışıklı delikanlıyı görünce ona aşık oldu. Hermaphrodite’in karşısına çıktı. Ve ona olan tüm duygularını dile getirdi. Ama Hermaphrodite periyi dikkate almadı. Bu durum Salmikis’i yıldırmadı. Tekrar Hermaphrodite’in karşısına çıktı ve tekrar hislerini anlattı. Hermaphrodite ona aldırış etmeden gölde yüzmeye devam etti. Buna katlanamayan Salmikis ona sımsıkı sarıldı ve onunla kalmasını istedi. Hermaphrodite böyle bir şeyin mümkün olmadığını söyleyerek perinin kollarından sıyrıldı.

Bu ayrılığa dayanamayan Salmikis tanrılara yalvardı. ” Ey tanrılar, emir veriniz, ne ben ondan ayrılabileyim, nede o benden ayrılsın. Hiç kimse bizi birbirimizden ayıramasın” diye yakaran perinin sesini duyan tanrılar onun yakarışına karşılık verdiler ve ikisini tek bir vücut haline getirdiler. İşte Hermaphrodite o günden sonra hem erkek hem de kadın olarak tek vücut içinde yaşamaya başladılar. İşte uyuyan kadın heykeli Hermaphrodite’in heykelidir.

Uyuyan kadın heykeli nerede

Mermerden yapılmış olan ve gerçek boyutlarda muhteşem bir gerçekliğe sahip olan uyuyan kadın heykeli Hermaphrodite bugün Fransa Louvre Müzesinde sergileniyor. Müzedeki en önemli 25 eserden birisi olan Hermaphrodite hem kadın hem de erkek üreme organlarına sahip olması ile biliniyor. Heykelin üzerinde yattığı yastığın gerçekçiliği ise herkesi en az eser kadar hayrete düşürüyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments