in

Uzayda Neden Nefes Alamayız?

Uzayda Neden Nefes Alamayız?

Uzayda neden nefes alamayız, diye bir soru sıklıkla pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Dünyayı insanlar için daha yaşanılmaz kılmak için yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığına inanan bir şüpheciyseniz, o zaman muhtemelen bu pozisyon hakkında iki kez düşünmeye başlamanızın zamanı gelmiştir. Çünkü kontamine (kirli) veya güvensiz uzay havası sorunu çok gerçektir ve insanlar yüzlerce yıldır onunla uğraşıyor. Daha çevre dostu olma ve gelecek nesillerimizi kurtarma çabasıyla ABD hükümeti gibi bazı gelişmiş ülkeler bu sorunu engellemek için tasarlanmış çeşitli yasaları geçirmekle meşgul. Ne yazık ki, atmosferi kurtarmaya yönelik bu girişimler, şimdiye kadar sorunu yalnızca yavaşlatmayı ya da bir dereceye kadar azaltmayı başardı.

Bu sorunu anlamak için gerçekten yüzeyin ötesine bakmanız ve ilk etapta uzaya nasıl geldiğimizi düşünmeniz gerekiyor. Birçoğu, uzay yolculuğunun ilk günlerine kadar uzanan yolun, Dünya atmosferinden buharlaşmış gazları soluyan insanlar tarafından desteklendiğine inanıyor. Bu bir dereceye kadar doğru olabilir ama bu nasıl olabilir? Öyle görünüyor ki, Dünya’nın atmosferi ince olsaydı, solunacak hava ve dolayısıyla astronot olmazdı. Yine de tüm erken uzay görevlerine ve kullandıkları yakıt miktarına bakarsanız, bu araçları çalıştırmak için gerçekte ihtiyaç duyduklarından daha fazla havanın kullanıldığı görülüyor. Belki de sorun başka yerdedir.

Gerçek şu ki, uzaya seyahat edebilmek için Dünya’da bulduğunuza benzer bir atmosfer yaratmamız gerekiyor, ancak bu mümkün değil çünkü Dünya’nın atmosferi insan ağırlığını taşıyamayacak kadar ince. Peki, sık sık merak etmiş olabilirsiniz, neden uzayda da tıpkı yerde nefes aldığımız gibi nefes alamıyoruz? Güvenli bir şekilde yüzebileceğimiz ve inebileceğimiz düşük basınçlı veya basınçlı bir ortam yaratmak mümkün mü? Bu sorulara yanıt vermek için pek çok ülkede uzayla ilgili çeşitli çalışmalar yürütülmektedir ancak henüz yanıtın ne olduğunu bilmiyoruz. Şunu biliyoruz ki insanların uzayda nefes alması için gerekli olan hava karışımı bulunmamaktadır ve bu dünyanın dışına çıkıldığında ciddi bir problem olarak karşımıza çıkacaktır. Bu nedenle sanıyoruz ki en güvenlisi şimdilik dünyada kalmak olacaktır tüm insanlık için.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments