in

ÜzücüÜzücü ŞaşırtıcıŞaşırtıcı SevdimSevdim SevmedimSevmedim AnlamadımAnlamadım HarikaHarika

Vücutta iğne ucu kadar kırmızı noktalar

Vücut derisi üzerinde meydana gelen iğne ucu kadar küçük kırmızı nokta oluşumlarından birçok kimse şikayet etmektedir. Korkulacak bir rahatsızlık olmayan bu kırmızı küçük noktalar birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedirler. Eğer sizde vücutta iğne ucu kadar kırmızı noktalar kabusundan muzdaripseniz, yazımıza göz atmanızda fayda var.

İçerik Tablosu

Vücutta iğne ucu kadar kırmızı noktalar neden meydana gelir?

Küçük kırmızı lekeler genellikle vücut üzerinde sırt, yüz,bacak, kol, dirsek, koltuk altları ve genital bölgelerde görülebilmektedir. Genel olarak 1 – 2 hafta gibi kısa süreler içerisinde geçen bu noktalar bazı durumlarda kalıcı da olabilme ihtimaline sahiptirler. Vücutta iğne ucu kadar kırmızı noktalar’ı oluşturan sebeplerin başında aşırı sıcaklar gelmektedir. Yaz mevsimi ile artışa geçen ve çoğalan bu noktalar sıcağa bağlı olarak ortaya çıktıları bilinmektedir.

Dahası vücuda alınan bazı besinlerin alerjiye sebep olması ile de bu noktalar meydana gelebilmektedir. Giyilen kıyafetlerin kumaşları, kullanılan kozmetik ürünler de küçük kırmızı noktaların oluşumunda ana etkenlerdendir.

Vücutta iğne ucu kadar kırmızı noktalar , Trombositpeni rahatsızlığına mı işaret eder?

İnsanlar kan içerisinde bulunan trombosit sayısını düşük olması, trombosit metabolizma bozukluğu, kan pıhtılaşmaması gibi rahatsızlıklar vücuttaki iğne ucu kadar kırmızı noktalar rahatsızlığına neden olabilir. Bu gibi durumlarda ivedilikle hekimlere başvurmanız da fayda bulunmaktadır.

 Vücutta iğne ucu kadar kırmızı noktalar nasıl geçer?

  • Giyilen kıyafetlerin türlerine dikkat edin.
  • Duş esnasında kullandığınız temizlenme ürünlerinin doğal olmalarına özen gösterin.
  • Yaz mevsiminde elinizden geldiğince aşırı sıcak ortamlarda durmamaya çalışın
  • Yenilen besinlerin vücutta alerjiye sebep olup olmadığına dikkat edin, diyetler uygulayın.
  • Elinizden geldiğince vücut gözeneklerin kapanmaması için uğraşın.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments