in

vucütta küçük kırmızı kan noktaları

İnsan vücudu lekesiz ve pürüzsüz olduğunda çok sağlıklı demektir. Beklenmedik bazı zamanlarda vücudunuzda kırmızı nokta lekeler ya da kan noktaları oluşabilir. Bu tür durumlar azı sorunların ya da hastalıkların habercisi olacaktır. Bunun için lekesiz ve pürüzsüz cildinizde kırmızı kan noktaları ya da lekeler oluştuğunda mutlaka nedenini araştırmalısınız. Vucütta küçük kırmızı kan noktaları uzman hekimlerin kontörlü ile bir nedene bağlanacaktır. Yapılacak olan bazı tahlil ve tetkiklerin sonucunda kırmızı kan noktalarının neden olduğu en net şekilde anlaşılacaktır.

Vucütta küçük kırmızı kan noktaları her bölgede olabilmektedir. Birçok farklı nedenle meydana gelebilen bu semptomlar aslında rahatsız edici olmayabilir. Ama sayısı arttıkça ve sıklaştıkça endişe edici durumlar ortaya koyabilir.

Vucütta küçük kırmızı kan noktaları öncelikli olarak alerjik reaksiyonlara bağlı olabilir. Bu geçici durumlar olabileceği gibi lösemi gibi çok önemli hastalıkların da habercisi olabilir. Bu lekeler aniden ortaya çıkabildiği gibi yavaş yavaşta oluşabilmektedir. Eğer kaşıntı ve ağrı yapıyorsa bu durumun mutlaka ciddiye alınması gerekir.

Vucütta küçük kırmızı kan noktaları neden olur

Vucütta küçük kırmızı kan noktaları birçok farklı nedenle olabilir. Uzmanların bilgilendirdiği ve en sık karşılaşılan nedenler ise şu şekildedir;

  • Kırmızı kan lekeleri vücuttaki kan dolaşım hızının azlığı nedeni ile olabilmektedir. Trombositlerin normalin altında olması yani kandaki trombosit miktarının azalması sonucu kan noktaları oluşabilir.
  • Kızamık hastalığında vucütta küçük kırmızı kan noktaları oluşabilir. Ve kızamık ciddiye alınması gereken önemli bir hastalıktır. Tedavi sürecinin mutlaka bir doktor kontörlünde yapılması gerekir.
  • Aken hastalıkları küçük kırmızı kan noktalarına neden olabilir. Akneler oluşmadan önce kırmızı kan lekeleri çıkabilir ve bunlar daha sonra akneye dönüşebilir.
  • Güneş alerjisi kırmızı kan noktalarının en önemli nedenlerinden olabilir. Güneşe karşı alerjisi olan ve kendini korumaya almayan kişiler bu sorunlarla karşılaşabilir.
  • Çok soğuk ya da çok sıcak havalar insan vücudunda küçük kırmızı kan noktaları yapabilir. Bu duruma alışkın olmayan vücutlar tepkisini bu şekilde gösterebilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments