in

Yasaklanmış Köpek Cinsleri hangileridir, neden yasaklıdır

Ülkemiz ve daha birçok ülke içerisinde yasaklanmış köpek cinsleri aslında temelde kötü huylu, sevilmeyecek hayvanlar değiller. Nasıl biz insanlar arasında da eğitimle beraber kötü karakterli insanlar oluşuyorsa bu durum diğer canlılarda da mümkün. Çünkü eğitim her şeyin temelinde bulunuyor ve gelişimini de canılar bu şekilde sağlıyorlar.

Diğer yandan bu belirli yasaklanmış köpek cinsleri arasında bu sorunun yaşanmasının nedeni de, türlerinin odlukça güçlü ve zarar vermeleri durumunda oldukça büyük sorunlara, ölümlere yol açabilecek olmasından kaynaklıdır. Yapısal olarak oldukça güçlü ve görünüş olarak da gördüğümüz anda nutkumuzun tutulmasına neden olabilecek türden olan bu köpekler, zaten kendileri içerisinde de eğitime ve itaate meyilli olmamaktırlar. Bu durum da yanlış eğitimlerle beraber durumun daha feci sonuçlara yol açmasını sağlamaktadır.

 Yasaklanmış Köpek Cinsleri Nelerdir?

Yasaklanmış köpek cinsleri aslında bir bakışta anlayabileceğiniz köpekler olmakla beraber sayı olarak da az değillerdir. Bunlara örnek göstermek de gerekirse, Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Brezilya Mastiff, Dogo Argentino şeklinde daha birçok köpek türü bulunmaktadır.

Bu türler, yapı olarak güçlü görüntüsünü haklı çıkaracak şekilde sağlam çenelere sahiplerdir. Kaldırabildikleri ağırlıklar, var olan kiloları, tavırlarındaki soğukluk, insan sevmemeleri, yeni ortamlara uyum sağlayamamaları ve kendi istediklerini yapmaya yatkın olmaları ile evcil hayvan kategorisinden de oldukça uzaktadırlar. Bu yüzden de bakımları da oldukça uğraştırıcıdır.

Köpek Cinslerinin Yasaklanması Neden Yapılır?

Ülkemizde belirli cins köpeklerin yasaklanması bazı kanunlar ve kurallara bağlı olarak gerçekleştirilmiştir. Bu cins köpeklerin toplum içerisine karışması ve insanların bulunduğu ortamlarda bakılması, beslenmesi ve çiftleştirilmesi yasaklanmıştır. Çünkü insanlar ile uyum içerisinde yaşamaya bir hayli uzak olmalarının yanı sıra büyük zorluklara da neden olabilmektedirler. Bu da kesin olarak beklenen ve istenilen bir durum değildir.

Ülkemizde bu köpek cinsleri insanlar tarafından beslendiği takdirde belirli yaptırımlar uygulanmaktadır. Ayrıca onları dövüşler içerisinde kullanmak, sırf görünüş için kulaklarını kestirmek, yanında bir silah taşıyor gibi köpeği gezdirmek de yasaktır. Çünkü köpekler birer araç ya da obje değillerdir. Onları kullanmaktan çok sevmemiz gerekmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments