in

Yerçekimi olmasaydı ne olurdu

Yerçekimi gündelik yaşantımızda çok önemli bir değere sahip olan ama birçok insanın bunun farkında olmadığı çok özel bir güçtür. Her gün hayatımızda var olan ve hiçbir zaman yok olmayacağını düşündüğümüz yerçekimi olmasaydı ne olurdu diye hiç düşündünüz mü? Bir çoğumuz bu soruya çok klasik bazı yanıtlar versek te aslında gerçekten olabilecek şeyler oldukça ürkütücü.

Yerçekimi olmasaydı ne olurdu diye sormadan önce aslında yerçekiminin tam olarak ne olduğunu bilmek ilk adım olarak karşımıza çıkıyor. Yerçekimi en kısa hali ile iki atam arasındaki çekim gücüdür. Dünya üzerinde var olan yerçekimi asla değişmemektedir. Bunun en önemli nedeni ise dünyanın kütlesinin asla değişmemesidir. Yani yerçekiminin değişmesinin tek yolu dünyanın kütlesinin değiştirilmesidir ki bu da şimdilik söz konusu olan bir durum değildir.

Yerçekimi inşa etmiş olduğumuz gündelik hayatın devamlılığını sağlayan en önemli etkenlerden birisidir. Yerçekimi olmadan kütlenin varlığı olmayacaktır. Kısacası yerçekimi dünya üzerinde var olan her şeyin burada kalmasını sağlamaktadır. Yerçekiminin aslında ne olduğunu ve ne işe yaradığını biraz olsun öğrenebildiysek şimdi de yerçekimi olmasaydı ne olurdu sorusuna yanıtlar arayalım. İşte yerçekimi olmasaydı nasıl bir dünyada var olacağımızın yanıtları;

Yerçekimi olmasaydı her şey havada savrularak dönerdi

Uzay görüntülerini hepiniz hatırlarsınız. Havada asılı kalan astronotlar çocukluğumuzdan beri hepimizin karşısına çıkmış olan görsellerdir. Peki, dünyada yerçekimi olmasaydı ne olurdu diye merak edenler her şeyin bu kadar sakin bir şekilde asılı kalacağını da düşünüyor mudur? Eğer böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü dünya kendi etrafında dönen bir gezegendir. Ve dünyada yer çekiminin olmaması demek her şeyin havada asılı kalması ile birlikte dünya iel aynı hızda dönmesi demektir. Kısacası eğer dünyada yerçekimi olmazsa tüm nesneler, insanlar, canlı ve cansız tüm varlıklar büyük bir hızla dönecek ve burada bir hayat ya da yaşam söz konusu olmayacaktır.

Yerçekimi olmasaydı insanların vücut düzenleri yok olurdu

Yerçekimi aynı zamanda hava basıncının kontrolde olması demektir. Peki, yerçekimi olmasaydı ne olurdu diye merak ediyor musunuz? İşte o zaman hava basıncında ani bir düşüş yaşanırdı. Bu ani düşüş canlıların iç kulağının parçalanmasına neden olurdu. Bununla birlikte oksijen yetersizliği kendisini gösterirdir. Canlılar için oksijenin önemi tartışılmaz bir konudur. Oksijen olmadığında su hidrojen gazına dönüşürdü. Ve insan vücudunun büyük bir kısmı sudan oluştuğu için canlı hücreler tek tek patlamaya başlardı. Ve tüm bunların gerçekleşebilmesi için 5 saniye gibi kısa bir süre yeterli olurdu.

Yerçekimi olmasaydı ne olurdu diye merak edenler için, kalıcı olarak olmamasını bırakalım, 5 saniye yok olup 6. saniyede geri gelseydi bile yeryüzünde tek bir canlı kalmayabilirdi.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments