in

Yüksek Öğrenim Nedir, Neleri Kapsar?

yüksek öğrenim

Yüksek öğrenim orta öğrenim düzeyinin üstünde verilen tüm öğretim planlarının genel adıdır. İlk öğrenimden sonra alınan orta öğrenim, eğitim hayatına devam etmek isteyenler için yüksek öğrenim ile süregelmektedir. Yüksek öğrenim nedir, hangi aşamada yüksek öğrenim almış olurum diye merak edenler için çok net ve anlaşılabilir bir tanımı vardır. Orta öğrenim düzeyinde sonra ön lisans, lisans ve yüksek lisans aşamalarının tamamı yüksek öğrenim içerisindedir.

Yüksek öğrenimin verildiği eğitim kuruluşları üniversiteler, fakülteler ve yüksek okullardır. Her biri bilimsel bir özerkliğe ve kamu tüzel kişiliğine sahip olan bu kurumlarda yüksek düzeyde bir eğitim verilmektedir. Bilimsel araştırmaların var olduğu ve ileri düzey bir öğretim sisteminin işlediği bu kurumlarında tamamı yüksek öğrenim nedir kavramının birer yanıtıdır.

Türkiye’de Yüksek Öğrenim Nedir

Yüksek öğrenim nedir diye merak edenler için ülkemizde yüksek öğrenim kavramının ne anlama geldiğini kısaca özetleyelim. Yüksek öğrenim orta öğrenim kurumlarından mezun olduktan sonra geçiş yapabilecekleri bir sistemdir. Liseden mezun olan öğrenciler belirli bazı kural ve sınavlar neticesinde yüksek öğrenim kurumlarına geçiş yapabilmektedir.

Ülkemizde yüksek öğrenim nedir denildiğinde, bu sürece ait derecelendirmelerle açıklanmaktadır. Bu derceler alınan eğitimin süresi ve başarısı ile belirlenmektedir. Önlisans eğitimler yüksek öğrenim aşamalarından birisidir. Liseden mezun olduktan sonra 2 yıllık bir eğitim programının verildiği yüksek öğrenim kurumlarına kabul edilen öğrenciler önlisans eğitim programına dahil olmaktadır. Lisans eğitimleri liseden sonra verilen 4 yıllık eğitimleri kapsamaktadır. Bazı fakültelerde bu süreç 5 ve 6 yıla kadar uzayabilmektedir. Yüksek öğrenim programları arasında yer alan lisans eğitimi sonunda alınan diplomalar mesleki kazanımlarınızı sağlamaktadır. Yüksek Lisans programları lisans programlarından başarı ile mezun olan öğrencilerin tezli ya da tezsiz seçimleri ile birlikte 2 yıl daha eğitim almalarını sağlayan bir sistemdir. Ve son olarak bu süreci doktora eğitim programları tamamlamaktadır.

Yüksek öğrenim nedir denildiğinde, farklı eğitim süreçlerinde alınan yüksek düzey eğitim anlatılmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments