in

Can sıkıntısına ne iyi gelir ? Tavsiyeler

Can Sıkıntısı Durumlarında Ne Yapmalı?

Can sıkıntısı çok fazla kişide her zaman ortaya çıkabilen doğal bir duygudur. Üretmeyen insan her zaman için can sıkıntısı ile boğuşur. Can sıkıntısına ne iyi gelir diye soruyorsanız, basit bir cevabı vardır, oyalanacak bir şeyler bulmak.  Ama elbette bu kadar kolay değil.

İçerik Tablosu

 

Hobilerinizi Gözden Geçirin

Herhangi bir hobiniz yoksa, büyük ihtimal sürekli olarak sıkılırsınız. Eğer uğraşacak bir hobi bulmazsanız bu sıkıntı sizi depresyona kadar götürebilir. Eğer herhangi bir iş yapmıyorsanız, bir işe girmeli, çalışıyorsanız ise sizi epey oyalayabilecek bir hobi bulun. Bu hobiler, kitap okumak, televizyon seyretmek, oyun oynamak, gazete okumak, el işçiliği yapmak gibi hobiler olabilir. Sizi keyiflendiren hobilere göz atın ve başlayın.

 

Amaçsızlık Can Sıkıntısına Neden Olur?

İnsanın hayatta sürekli bir amacı olur ve bu amaç ölene kadar da devam eder. Yani insanlar sürekli olarak bir şeyleri yoluna koymaya ve ölene kadar da bunun peşinden gitmeye devam eder. Can sıkıntısına ne iyi gelir diye soruyorsanız kendinize bir hedef edinin, örneğin kilolu iseniz kilo vermek, zayıfsanız kilo almak, yeni bir iş bulmak, bir iş kurmak, evi düzenlemek ve toparlamak gibi basit veya gelişmiş olması fark etmeksizin hedefleriniz olmalıdır.

 

Yürüyün ve Temiz Hava Alın

Can sıkıntısına ne iyi gelir diye soruyorsanız, biraz yürümek ve resetlenmek iyi gelecektir. Sahile yakın bir bölgede oturuyorsanız deniz kenarına gidip temiz hava alabilir ve yürüyebilirsiniz, dışarı çıkın ve her ne olursa olsun biraz yürüyüp o temiz havayı içinize çekin. Bu yapacağınız aktiviteler sizleri resetleyecek ve daha pozitif bir bakış açısı sağlayacaktır.

 

Beklentilerinizi Gözden Geçirin

Düşük beklentiler veya çok aşırı uç beklentiler sizi karamsarlığa ve en önemlisi can sıkıntısına sokar. Can sıkıntısına ne iyi gelir diye soruyorsanız, beklentilerinizi fazla ise düşürmek, düşük ise artırmak gelmelidir. Örneğin, bir amaç uğruna bir şeyler yapıyorsunuz ve o amacınızı gerçekleştirdiniz, eğer o amacınızı daha da yükseltmezseniz, muhtemelen sürekli bir can sıkıntısı hali hâkim olacaktır. Beklentileriniz çok yüksek ise onları gerçekleştiremeyeceğinizi düşünecek ve sürekli bir endişeye kapılacaksınız. Eğer beklentilerinizi kendinize uygun bir şekilde yenilemezseniz, muhtemelen can sıkıntısından kurtulamayacaksınız.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments