in

Kadınlar tavuk kesebilir mi

Ülkemize birçok şeyi dine uygun olarak yaşıyoruz. Yaptığımız hareketler, takındığımı tavır ve yaşantımızı yönlendiren birçok olay dinimizde en uygun şekilde yapılıyor. Bu detaylar arasında en çok karşımıza çıkan konulardan birisi de kurban keserken dikkat edilmesi gerekenler oluyor. Hep erkeklerin kurban kestiği ve kadınların bu konuda nasıl bir yetki ya da ehliyete sahip olduğu pek bilinmiyor. Büyük baş hayvanların kesimi zor olsa da, kurban niyetine kadınlar tavuk kesebilir mi konusu merak ediliyor.

Kadınlar tavuk kesebilir mi diye merak ediyorsanız bunun dinimiz açısından nasıl bir bakışa sahip olduğunu size kısaca anlatalım. Öncelikle kurban kesmek dinimizde aklı başında olan, ergenlik çağına ulaşmış olan, mukim yani seferi olmayan ve imkanı olan herkese vacip kılınmıştır. Dinen zengin olan herkes kurban kesebilir. Bunun kadın ya da erkek olduğunun bir farkı yoktur. Dinen zengin olan erkek gibi dinen zengin olan ve gerekli şartlara ulaşmış olan kadınların da kurban kesmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Kadınlar tavuk kesebilir mi diye yaptığınız araştırmalarda karşınıza bazı hadislerde çıkacaktır. Bu konuda var olan bir hadisi şerifte bahsedilene göre ‘Kâ’b bin Mâlik’in bir cariyesi vardı. Sel’ dağlarında koyunlarını otlatıyordu. Koyunlardan biri hastalandı, cariye hemen yetişerek hayvanı bir taşla kesti. Daha sonra durumu Resulullaha (a.s.m.) sordular. Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurdu: “Bir mahzuru yoktur, etini yiyiniz. ‘ buyurmuştu.

Bu hadise dayanarak yer alan bazı hükümlere bakıldığında ise aybaşı dahi olsa kadının kestiği kurbanın helal olduğundan bahsediliyor. Çünkü kadın tavuk kesebilir mi diye sorulduğunda bunun için tam ehliyeti olduğu biliniyor. Ancak kurban dönemlerinde kesilen büyük baş hayvanların kesilmesi güç istediği için daha çok erkeklerin bu işi yaptığı biliniyor.

Kurban kesmek erkeklere özgü müdür

Hiç kurban kesen kadınlara denk gelmiyoruz. Kurban bayramlarında ya da kurban kesilmesi gereken anlarda bu işin başında hep erkekler görüyoruz. Bunun nedeni bu görevin sadece erkeklere verilmiş olması değildir. Kadınlar da en az erkekler kadar bu konuda yetki sahibidir. Sadece erkeklerin bu işi yapması, onların yapısı gereği daha kolaydır. Kurban ya da adak olarak kadınlar tavuk kesebilir mi diye araştırıldığında bunun her açıdan imkan dahilinde olduğu bilinmelidir.

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Misafir
Misafir
3 yıl önce

Nazli kardeşim kadınlar özellikle dağ köylerinde tavuk, horoz rahatlıkla kesebiliyorlar.Özellikle saldırgan horozları puantiyeli kızlar veya kadınlar hemen keserler, erkek beklemeden.Süslü kızlar hırçın saldırgan horozlar karşısında adeta panter oluyorlar.Besmele ile kıbleye yatırıp kafalarını bıçakla krsiyorşar.Ancak inek,tosun gibi hayvanların kesimlerinde erkekler devreye giriyor.Zahmetli bir iş yani.Ancak küçüklüğümde köyümüzde bir aylık falan tosun buzaklarını kadınların kestiğini çok gördüm.Tosun buzaklarının karnında peynir yapımında kullanılan madde vardır.O yüzden kesiliyorlardı.Yine bazı cesaretli kadınların koyun, keçi kestiği söyleniyor.Büyük İslam İlmihali bu konuda kadınlara ehliyet vermiştir.Saygılarımla.

Misafir
Misafir
Reply to  Misafir
2 yıl önce

Bu konuda hikayeler çoktur.En sık rastlananı hırçın ya da saldırgan horozlardır.Asla ve asla kadınlar bu konuda affetmezler.Saldırgan horozu kesip düdüklüde pişirirler.Yani saldırgan horozlar çocukların gözlerini çıkarırlar.İyi günler dilerim.

Cesur
Cesur
2 yıl önce

Kadınların tavuk kesmesi mantıklı ve doğaldır.Bu cesaret işidir.

Boncuk
Boncuk
2 yıl önce

Evet kadının tavuk kesmesi ayıp değildir.Ben de bizim horozu kesmiştim.O horozu hiç acımadım.Çok vuruyordu çocukları.Boncuk kız hiç affeder mi dersiniz?Boncuk kızı görünce kaçacak delik arasa da benden kurtulamadı.Demek ki hırçınlığı küçük çocuklara idi.Yakalayıp bindim onu.Biraz teperlendi .Cirla bakalım dedim horoza .Boncuk kızın ayaklarının altında.Kafasını kestim.Afiyetle yemiştik onu.