in

Muhabbet Kuşları Nasıl Çiftleşir? Çiftleşme Belirtileri

Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir; Muhabbet kuşları empatileri, sesleri ve şaşırtıcı renk çeşitleri ile hem eğlenceli hem de tatlı olan arkadaş canlısı bir evcil hayvandır. Tüm canlılarda olduğu gibi onların da neslini devam ettirebilmesi için üremeye ihtiyacı vardır. Bunun için belli bir saate ve aya ulaşmak gerekiyor. 68 ayda yetişkinliğe ulaşan muhabbet kuşları, bu süreden sonra ortalama 8-10 yıllık bir ömürle çiftleşme yeteneğine sahiptir.

İçerik Tablosu

Bir Muhabbet Kuşunu Eş Yapan Nedir?

Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir konusunun en önemli ayrıntıları şöyledir; Yetişkin muhabbet kuşlarının çiftleşme arzuları, genellikle;

  • Doğru beslenme
  • Güneş ışığının uyarılması (dişi için olmaza olmaz değildir)
  • Rahat ortam (sabit alan ile sessiz ortam ve göz hizasının üstünde sabitlenmiş)
  • 25-28 derecelik bir sıcaklık
  • Eğer öyleyse bir ortam varsa, kafese muhabbet kuşu dostu bir yuvalama kutusu kurulmalıdır.

Muhabbet kuşları çiftleştirme bilgileri sayesinde muhabbet kuşunuz varsa Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir hakkındaki bu bilgileri öğrenerek ne zaman çiftleştiğini anlayabilirsiniz. Bir dişi ve bir erkek varsa, çiftleşme dönemlerinde doğru ortamı hazırlayarak gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunun için doğru ortam ve koşulların sağlanması çok önemlidir. Muhabbet kuşunun çiftleşmesi için muhabbet kuşlarının yavru evresini tamamlayıp yetişkin bir kuş haline gelmesini beklemek gerekir.

Dişi muhabbet kuşlarının ortalama 8 aylıkken, erkek muhabbet kuşları ortalama 6 ayda yetişkin olurlar. Çiftleşme bu aylarda gerçekleşebilir. Ne yazık ki, kediler gibi muhabbet kuşları da çiftleşme periyodu bilinmemektedir. Yılın belirli zamanlarında çiftleşebilecekleri söylenemez. Ancak belirli bir aya ulaşıp yetişkin kuş haline gelip olgunluğa eriştiklerinde muhabbet kuşu için doğru ve istenilen ortam sağlandığında bu kuşun çiftleşmesi de mümkündür. Muhabbet kuşu çiftleşmesi gündüz gerçekleşir. Erkek muhabbet kuşları özellikle güneş ışığı ile uyarılır. İlkbahar, yaz, sonbahar ve hatta kış aylarında heyecana neden olabilir.

Bu nedenle muhabbet kuşlarının çiftleşmesi için belirli bir süre vardır. Güneş ışığı erkek muhabbet kuşlarını uyarmak için yeterlidir. Ancak kadınlar için bu bir kriter değildir. Ayrıca dişi muhabbet kuşları her tüm muhabbet kuşlarını eş olarak görmezler. Bu nedenle dişi ve erkek arasındaki uyum, muhabbet kuşlarının çiftleşme durumunu etkileyen faktörlerden biridir.

Erkek muhabbet kuşu tüm gün güneş ışığı tarafından uyarılsa da, çiftleşme ancak dişi muhabbet kuşu erkekle iyi geçinirse gerçekleşir. Bunun için erkeklik ve kadınlık arasındaki uyum son derece önemlidir. Çiftleşmenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini dişiler belirler. Yani çiftleşme, dişi erkekle anlaşınca heyecanlanan erkek muhabbet kuşları ile gerçekleşir.

Muhabbet Kuşları Nasıl Çiftleşir
Muhabbet Kuşları Nasıl Çiftleşir

Muhabbet Kuşlarında Çiftleşme Arzusu

Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir; Muhabbet kuşları çiftleşme isteklerini farklı şekillerde ifade ederler. Bu yüzden erkek ve dişi muhabbet kuşları farklı flört eder. Dişi bir muhabbet kuşunun çiftleşme isteğine karşılık erkekle flört etmek ve onunla birlikte olmak olarak tanımlayabiliriz. Sürekli konuşmaya, ona doğru sürünmeye ve gagasını onunkine sürtmeye meyillidir. Erkek muhabbet kuşları ise onu baştan çıkarmak için sürekli olarak dişileri taklit eder. Kanatlarını açar ve yanında uçmaya devam eder. Bu onun çiftleşme arzusunun işaretidir.

Erkek muhabbet kuşları çok çabuk çiftleşme arzusu gösterir. Ayrıca vücut ısıları normalden daha yüksektir. Erkek muhabbet kuşlarının kalp atış hızı normalden daha hızlı atar. Ancak muhabbet kuşlarının sahipleri bunu bilmeyebilir. İnsanlar çiftleşmek isteyen erkek muhabbet kuşlarını gözbebeklerine bakarak kolayca tanırlar. Bu dönemde göz bebeği oldukça küçülür. Bu, çiftleşmeye hazır olduğu en belirgin aşamadır.

Dişi Muhabbet Kuşlarının Çiftleşmeye Hazırlanması

Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir; dişi ve erkek muhabbet kuşları uyumlu bulunursa kafese folluk eklenmelidir. Yuvalarda çiftleşme eğilimindedirler. Ayrıca bu kuşlar sessiz, güneşli bir yere yerleştirildiğinde, etrafta kimsenin olmadığı ve sık sık rahatsız edilmedikleri durumlarda kafeslerde çiftleşebilirler. Yumurtlama dönemi için yuvanın olması esastır. Muhabbet kuşları hazır oldukları halde ortaya yumurta bırakmayacakları için, yumurtlayıp kuluçkaya yatacak sessiz ve güvenilir bir yer bulmadıkça bu çiftleşme gerçekleşmeyecektir.

Muhabbet Kuşlarının Çiftleşme Süreleri ve Sınırları

Muhabbet kuşları genellikle yılda bir kez yumurta kuluçkasına yatar. Gerekli koşullar oluştuğunda yılda bir kez yumurtaların üremesine ve kuluçkalanmasına izin verilir. Ancak muhabbet kuşu üreticileri tek bir çiftleşme sunmuyor. Çünkü bunu yılın her mevsiminde yapıyorlar; muhabbet kuşları yılda dört defaya kadar çiftleşmesini sağlarlar ve yumurtalarını dört defaya kadar kuluçkaya yatırırlar. Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir ile beraber ancak sağlıklı koşullarda, gerekli ortam sağlandığında yetişkin muhabbet kuşları bir kez çiftleşmek zorunda kalabilir. Çiftleşme dönemi genellikle bir hafta sürer. Yumurtlamadan kuluçkaya kadar 20 gün sürer. Dolayısıyla bu işlemin tamamlanması ve yumurtaların kuluçkadan çıkması bir ayı bulabilmektedir.

Muhabbet Kuşlarında Çiftleşme  

Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir; erkek muhabbet kuşları dişilere göre tüm gün, hafta veya ay boyunca daha sabırsızdır, dişinin dikkatini çekmek için fırsatlar arar ve son derece ilginç davranışlar sergileyebilir. Erkek muhabbet kuşları kafeste çanlar çaldığını, dişiye ulaşmaya çalıştığını, gagasıyla omzuna dokunduğunu, dişinin kuyruğunu gözlerine doğru kırptığını, yani amacına ulaşabilmek için her şeyi deneyerek görebilirsiniz. Ayrıca erkek muhabbet kuşunun her hareketinde çok heyecanlı olduğu için yerinde duramadığını da görebilirsiniz.

Erkek muhabbet kuşu tüm bu mücadelelerin sonucunu birkaç gün sonra alacaktır. Dişi muhabbet kuşu çiftleşmeye hazırsa başını geriye doğru uzatır ve kuyruğunu yana doğru kaldırır. Bunun üzerine uzun süredir bu anı bekleyen erkek muhabbet kuşu mesajı anlayarak dişinin üzerine tırmanır ve çiftleşme saniyeler içinde gerçekleşir.

Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir açısından tomurcuk aşamasında yılda 56 kez çiftleşme gerçekleşebilir. Ev ortamında sıcaklık 20 derecenin altına düşmediği için mevsim ne olursa olsun çiftleşme beklenebilir. Muhabbet kuşları çiftleştiklerinde ortalama 5-6 yavru üretebilirler. Hatta bazı çiftlerde bu sayı 10-12’ye kadar çıkabiliyor. Yumurtaların sağlıklı yavru muhabbet kuşlarına dönüşmesi için erkeğin döllemesi gerekir. Aksi takdirde, boş yumurta çıkacaktır. Muhabbet kuşları çiftleştikten sonra çok sessiz bir ortamda bırakılmalı, sürekli yumurtlayıp yumurtlamadıklarını kontrol edilmemelidir.

Ebeveyn kuşu genellikle baba kuş besler. Nadiren de olsa bunun olmaması durumunda, anne kuşun mamasını zaman zaman takviye etmek önemlidir. Kuluçka süresi 18-21 gündür. İlk yumurta muayenesi, yumurtalar yumurtadan çıktıktan sonraki 6. veya 7. günde yapılır. Kontrol için, yumurtayı ışığın önünde nazikçe tutarak veya yumurta fenerini tutarak gözle kontrol edilmelidir. Yakından bakarsanız, yumurtaların pembeleştiğini ve sırt gibi çıkıntılar olduğunu görürseniz, yumurtaların dolu olma şansı oldukça yüksektir. Yumurta boş ise yakalanıp atılmalıdır. Bu sayede anne kuş gereksiz yorgunluktan kurtulacaktır.

Kuş Yumurtası İnceleme

Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir ve rutinleri varmıdır diye merak edenler için söylenebilecek diğer bir konuda; Ortalama yetişkin muhabbet kuşları aktif çiftleşme süresi 5 yıldır. Ancak muhabbet kuşunun yumurtlamasının bazen boş olması mümkündür. Bunun birçok nedeni olabilir. Beslenme eksiklikleri, olgun bir yumurtanın salınmasının bir nedenidir. Kötü barınma koşulları muhabbet kuşlarının yumurtalarını düşürmesine neden olabilir. Muhabbet kuşlarının yumurtlama döneminde kendi yumurtalarını yiyebilir. Bu çok yaygın bir durumdur.

Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir özelinde yumurtlama döneminde yeterli kalsiyum alamayan muhabbet kuşları yumurtalarını yemeye meyilli olabilir. Ayrıca uygun olmayan kuluçka koşulları muhabbet kuşlarının yumurtalarını yemesine neden olur. Muhabbet kuşları kuluçka sırasında asla rahatsız edilmemelidir, kuluçka sırasında rahatsız edilirlerse yumurtalarını yemeleri için bir nedendir. Nadir de olsa bazı dişi muhabbet kuşları psikolojik olarak da olumsuz olabilir. Agresif ve huysuz muhabbet kuşları bazen bu sebeple de yumurtalarını yiyebilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments