in

HarikaHarika

Sıkılınca Ne Yapabilirim? Öneriler, Tavsiyeler

Günlük hayatın zorlu maratonundan yorulan ve sıkılan birçok kişinin üstünde en çok düşündüğü soru sıkılınca ne yapabilirim? Sorusudur. İş yorgunluğunun giderilmesinden sonra arta kalan zamanlarda boş zamanların eğlenceli ve faydalı zamanlara dönüşmesi için birçok fiziksel ve zihinsel aktivite bulunmaktadır. Kişinin boş zamanlarını güzel geçirmek için öncelikle ilgi alanlarını ve hobilerini belirlemesi gerekir.ü

İçerik Tablosu

Boş vakitlerin eğlenceli ve dolu dolu geçmesi kişinin hayata bakış açısına da bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Hayata olumlu bakan insanların boş zamanları daima eğlenceli ve güzel geçmektedir. İnsanların boş zamanlarını dolu dolu geçirecek birçok zihinsel ve fiziksel aktivite bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Yeni Kitaplar Keşfedin 

Kitap okuma, boş zamanların doldurulacağı vakit de değil de kitap kurtlarının her gün yaptığı zevkli ve faydalı etkinliktir. Hemen hemen her insanın sıkılınca ne yapabilirim? Sorusunun cevabı olarak ilk akla gelen etkinlik kitap okumadır. Okunacak her yeni kitap okuyan kişiye yepyeni hikâyelerle bambaşka bilgiler ve hayat tecrübesi katmaktadır.

Özellikle kişisel gelişim kitapları insanları düşündürerek kendilerini geliştirmelerini sağlayarak özgüvenlerini arttırır. İş ve mesleki alanda okunan kitaplar dışında dergiler de kişinin mesleki gelişimine katkıda bulunur. Ayrıca roman, hikâye ve denemeler hem hayata bakış açısı katarak hem de boş zamanların dolu dolu geçmesini sağlar.

Evinizin bir köşesinde muhakkak bir kitaplığınızın olması gerekir. Size anlam katan ve sizin gelişiminize katkısı olan kitapları tekrar tekrar okuyabilirsiniz. Olumsuz zamanlarınızda size ilham veren kitapları tekrar okumak size çok iyi gelecektir.

Sıkılınca Ne Yapabilirim
Sıkılınca Ne Yapabilirim

İlgi Alanınıza Göre Dizi ve Film İzleyin 

Hayat koşuşturmasından yorulan ve sıkılan insanların genellikle kısa bir mola olarak değerlendirdikleri vakit izleme vaktidir. Kafa dağıtan ve eğlendiren izleme etkinliği  film başta olmak üzere daha çok dizi izleme etkinliğidir. Kişinin o an ki psikolojisine göre film ve dizi türlerine göre seçim yaparak ister TV isterse bilgisayardan film ve dizi izlemesi boş zamanının dolu dolu geçmesini sağlar.

Film izleme tek başına yapılacak bir etkinlik olabileceği gibi arkadaşlarla ve ailecek de yapılan zevkli bir aktivitedir. Çoğu insanın sıkılınca ne yapabilirim? Dediği zamanların en çok tercih ettiği aktivite dizi ve film izleme etkinliğidir. Son zamanlarda dijital platformlarda gösterilen film ve diziler oldukça ilgi görmektedir. İzleme etkinliği sadece dizi ve film türleri arasından değil belgesel ve yarışma gibi programlardan da yapılmaktadır.

Çiçek Dikimi ve Bakımı Yapın 

Her insan yaşamının bir döneminde mutlaka toprakla uğraşma aktivitesi içerisine girmiştir. Çiçek dikimi ve bakım aktivitesi sıkılınca ne yapabilirim? Sorusuna verilecek en iyi cevaplardan biridir. Çiçek ve bitki dikimi sadece kırsal alanlarda değil kentsel alanlarda da birçok kişinin günlük hobilerinin arasında yer almaktadır.

Kendi imkânlarınız dahilinde kırsal alanda yaşıyorsanız bahçe ya da balkonlarda, şehir merkezinde yaşıyorsanız saksıda her türlü çiçek, maydanoz, domates, fesleğen ve biber gibi ürünler dikip bakım yaparak gelişimini günden güne takip edebilirsiniz. Çiçek ürünleri olan sardunya, aloa vera ve küçük sukulentler evinize görsellik açısından çok güzel bir görünüm katar. Diğer taraftan saksıda yetiştireceğiniz fesleğen ve maydanoz gibi bitkilerden leziz soslar yapabilirsiniz. Bir bitkinin gelişimini izleyerek bakımını yapmak size terapi gibi gelecektir.

Yabancı Bir Dil Öğrenin 

Kendini geliştirmek isteyen insanların sıkılınca ne yapabilirim? Etkinliği dil öğrenmedir. Meraklı ve öğrenme isteği olan her insanın eğlenerek öğreneceği etkinlik olan dil öğrenme biraz zahmetli olsa da oldukça zevkli bir aktivitedir. Öğrenilen yabancı dil geleceğe yatırımdır. İş hayatında yükselmek ve kendini geliştirmek isteyen insanların boş zamanlarının en faydalı aktivitesi olan yabancı dil öğrenme son günlerde oldukça tercih edilen popüler bir etkinliktir.

Yabancı dil öğrenmek için hem yüzyüze kurslara gidebilirsiniz hem de online eğitim alarak da kendinizi geliştirebilirsiniz. Eğer imkânınız varsa çalışma dönemi izinlerinde yurtdışına tatile gidip kısa süreli de olsa yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Böylece hem eğlenmiş hem de  yabancı dil öğrenmiş olursunuz.

Evde Spor Yapın 

Boş zamanları sadece dinlenme ve uyuma aktiviteleri ile geçirmemek gerekir. Sağlıklı her insanın günde en az yarım saat spor yapması gerekir. Evde yapılacak olan spor egzersizleri sizi hem zihinsel olarak hem de fiziksel olarak dinç tutar. Sabahları yarım saat yürüyüş yapmak güne zinde başlamanızı sağlayarak gün boyu dinç kalmanızı sağlar. Yürüyüş yapmak, basketbol ya da futbol oynamak, ip atlamak ve jimnastik etkinlikleri boş zamanların sıkılınca ne yapabilirim? Sorusunun en sağlıklı cevabıdır. Spor aktivitelerinizi evde yapabileceğiniz gibi spor salonlarında ve doğal alanlarda da yapabilirsiniz.

Sıkılınca Ne Yapabilirim
Sıkılınca Ne Yapabilirim

Arkadaşlarınızla Vakit Geçirin 

Çoğu insanın sıkılınca ne yapabilirim? Sorusuna verebilecek sosyal cevap arkadaşlarla eğlenceli vakit geçirmektir. Arkadaşlarınızla yemeğe çıkabilir, sinemaya gidebilir ve gezi turları düzenleyerek vaktinizi dolu dolu geçirebilirsiniz. Sevdiğiniz sanatçıların konserine arkadaşlarınızla gidip eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Her mevsim özellikle yazın lunaparka kışın kayak merkezine giderek eğlenceli vakitlerinizi ölümsüzleştirebilirsiniz.

İnsan sosyal bir varlık olduğundan dolayı arkadaşlarla geçirilen zamanlar oldukça önem taşımaktadır. Arkadaşlarla sadece güzel zamanlar değil hayata tecrübe katacak olumsuz zamanlar da geçirilir. Hayatımızda her zaman kafa dengi arkadaşlarımızın olması hayatımıza anlam ve değer katmaktadır.

Farklı Yerleri Keşfedin 

Her insanın bazen merak ve keşfetme arzusu oldukça baskın hale gelir. Sadece sıkılınca ne yapabilirim? Dediğimiz vakitlerde değil bazen yeni yerler de keşfetmek isteriz. İster şehir ister mekân olsun farklı yerlere gitmek insanlara oldukça iyi gelmektedir. Günün koşuşturmasından sıkılan ve hep aynı şeyleri yapan insanların özellikle arada farklı yerler keşfetmeleri kendilerine yeni heyecanlar katarak güzel zaman geçirmelerini sağlar. Yeni ve daha önce gidilmemiş mekânlar arasında daha çok restoranlar, cafeler ve farklı şehirlerdeki oteller yer almaktadır. İster tek ister arkadaşlarınız ve aile bireyleriniz tatil turlarına çıkıp güzel ve eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Koleksiyon Yapın 

İnsanlar mutlu bir hayat için bazen eğlencenin dışında farklı etkinliklerle de zamanlarını değerlendirmek isterler. Günümüzde başarılı insanlara baktığımızda çoğunun sıkılınca ne yapabilirim? Sorusunun cevabını kolaylıkla bulduğunu görmekteyiz. Boş vakitlerini dolu dolu geçiren kişilerin aktiviteleri arasında koleksiyonculuk da ön plana çıkmaktadır. Özellikle araba koleksiyonu, pul koleksiyonu, para koleksiyonu ve kolonya koleksiyonu sıklıkla tercih edilmektedir.

Ayrıca dergi, düğme, parfüm ve çanta gibi koleksiyonlar da gözde koleksiyonlar arasında yer almaktadır. Koleksiyonculuk amacı olan hemen hemen her insanın en tutkulu aktiviteleri arasında yer almaktadır. Boş zamanlarda sıkılınca koleksiyonla ilgilenmek size tarif edilemez bir zevk verir.

Meditasyon Yapın 

Günlük yaşamın hem zihinsel hem de fiziksel yorgunluğunu atmak için boş zamanlara yapılacak müzikli etkinliktir. Çöl bir müzikle meditasyon yapmak ruhunuza çok iyi gelecek bir aktivitedir. Kafanızdaki pek çok olumsuz düşünceyi meditasyonla giderebilirsiniz. Günlük hayatın karmaşası içinde sıkılınca ne yapabilirim dediğinizde anda sizi tüm gerginliklerden ve olumsuzluklardan arındırarak size müthiş bir rahatlama sağlayacak olan meditasyon aktivitesidir.

Meditasyon diğer bir adıyla yoga tek başına yapılan bir etkinlik olabileceği gibi toplu olarak eğitmenler tarafından da yapılmaktadır. Meditasyon ruhunuzu dinlendirip dinç bir psikolojiye kavuşmanızı sağlayarak hayatın tüm olumsuzluklarına karşı güçlü olmanıza katkı sağlar.

Tüm bu aktivitelerin dışında kendinize inanmanız gerekir. Kendinize inanma noktasına gelince kendi içinizde var olan potansiyeli dışarı çıkarıp kendi zamanınızı en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Sizin zamanınız sizin için değerliyse size en iyi gelecek hobiyle ve aktiviteyle ilgilenmelisiniz. Böylece hem zamanınız eğlenceli geçer hem de kendinizi geliştirmiş olursunuz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments