in

Yoğurt neden süner ? Sünmemesi İçin Ne Yapmak Lazım

Yoğurt genç yaşlı demeden hepimiz için çok önemli bir besin kaynağıdır. Çok iyi bir kalsiyum kaynağı olan yoğurdun her gün düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir.  Ancak bu öneri ile birlikte Uzmanlar tarafından yapılan farklı bir öneri daha bulunmaktadır. O da hazır yoğurt tüketmek yerine Evde kendim ayarlayacağım doğal yoğurtları tüketmeniz yönündedir. Evde kendi yoğurdunu kendi mayalayan kadınlar en doğru mayalama tekniklerini kullanarak kıvamında bir yoğurt elde edebilmek için araştırma yapmaktadır. Yoğurt mayalama aşamasında en çok araştırılan konulardan bir tanesi Yoğurt Neden Süner sorusudur.

İçerik Tablosu

Bir yoğurdun sünmesi demek kaşığın hızla aldığınızda Yoğurdun ip gibi uzaması ve beyaz bir saniye görünümünde olması demektir. Evde mayalanan yoğurtlarda karşılaşılan bu durum tamamen mayalanma sürecinde yapılan hatalardan kaynaklanmaktadır. Tam olarak mayalanmayan yoğurt sünerek hoş olmayan bir görüntü oluşturmaktadır. Bu durumla karşılaşmamak için yoğurt neden süner sorusunun yanıtı aranmaktadır.

Ev yapımı yoğurdun sünmesi

Yoğurt mayalarken istenilen dengenin tam olarak yakalanması çok önemlidir. Bunun için mayalanacak sütün doğru sıcaklıkta olması en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Bununla birlikte mayalanma süreci ve mayalanma sürecinden sonra bekleme süreci hakkında bilgi sahibi olduğumuzda en lezzetli ve en doğru yoğurt mayalama tekniğini uygulamış olursunuz.

Yoğurt neden süner diye merak ediyorsanız evde yoğurt mayalarken yapılan bazı hatalar sonucunda yoğurdun sündüğü gözlemlenmektedir. Eğer bir yoğurt sünüyorsa bu mayalanma ve Fermantasyon işlemlerinin tamamlanmadığı anlamına gelmektedir.  Bu tür bir durumla tekrar karşılaşmamak adına yoğurdun tam olarak mayalanması için gerekli koşulların en uygun şekilde gerçekleştirilmesi ve en doğru yöntemlerin kullanılması gerekmektedir.

Yoğurt neden süner
Yoğurt neden süner

Yoğurdun sünmemesi için ne yapılır

Evde yaptığınız yoğurdun kalıp gibi olabilmesi ve lezzetli olması Için yoğurt mayalanması hakkında farklı birçok detay anlatılmaktadır.  Yoğurt mayalamanın belirli bazı teknikleri bulunmakta Ve bu tekniklere uygun olarak mayalanan yoğurtlar sünmeyen ve lezzetli yoğurtlar olmaktadır.  Mayaladığımız yoğurdun sünmemesi için bilmeniz gereken en önemli detay mayalayacağınız sütün mevcut sıcaklığı olacaktır.

Mayalayacağınız yoğurdun sünmemesi için öncelikli olarak sütünüzü çok iyi bir şekilde kaynatarak pişmesini sağlamalısınız. Ardından kaynayan sütünüzü kendiliğinden soğumaya bırakmalısınız.  Yoğurdun sünmemesi için Soğumaya bıraktığınız sütün en ideal sıcaklıklarda olması gerekmektedir. İstenilen kıvamdan daha sıcak ya da daha soğuk mayalanan sütler sünme yapmaktadır. Aynı zamanda bu zamansızlık yoğurdun lezzetini de kaçıran bir durumdur.

Sünen yoğurdun lezzeti değişir mi

Yoğurt neden süner sorusu ile birlikte sünen yoğurdun lezzeti hakkında da merak edilen detaylar bulunmaktadır. Evde mayalanan yoğurtların sünmesi makbul bir durum değildir. Sünen yoğurt görüntü olarak hoş olmadığı gibi aynı zamanda bu yoğurdun lezzeti de beklendiği gibi olmamaktadır. Sünen yoğurt daha çok sulanmakta ve lezzeti ekşi orada yakın bir tada ulaşmaktadır. Lezzet olarak çok tercih edilmeyen sünen yoğurdun bazen zararlı olabileceği gibi bilgilerde ortalıkta dolaşmaktadır. Sünen yoğurdun zararlı olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak hem görüntü hem de lezzet açısından tercih edilmeyen sünen yoğurtlar çoğunlukla tüketilmeden farklı şekillerde değerlendirilebilmektedir.

Sünen yoğurt yenir mi

Yoğurt mayalarken sütün ideal sıcaklıkta olmaması sonucunda Yoğurdun sündüğü gözlemlenmektedir. Bu yoğurt neden süner sorusunun asıl cevabıdır.  Hazır yoğurtların aksine daha lezzetli ve daha sağlıklı yoğurt yemek için kendi yoğurdunu evde kendi mayalayanlar için yapılan yoğurdun sünmesi can sıkıcı bir durumdur.  Sünen yoğurt fermantasyon işlemini tamamlamıştır. Ancak sünen yoğurdun zararlı olduğuna dair kesin ve net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle bazı insanlar sünen yoğurdu tüketirken bazı insanlar bu yoğurttan süt kesiği ve lor peyniri yaparak o şekilde tüketmeyi tercih edebilmektedir.

Sünen yoğurt yenir mi diye merak ediyorsanız size önerimiz yoğurt lezzeti bulunmayan sünen yoğurdu bu şekilde tüketmemeniz yönündedir.  Mayaladığınız sünen yoğurtları lor peyniri yapmanız ve hamur işlerimizin içerisinde kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Hazır yoğurt süner mi

Marketlerden almış olduğunuz hazır yoğurtlar her zaman kalıp şeklinde olmaktadır. Fabrikasyon olan ve içerisinde bazı kimyasallar barındıran hazır yoğurtlarda sünme gibi bir problem yaşanmamaktadır. Yoğurdun sünmesi evde yapılan mayalama yöntemlerinin hatalı uygulanması sonucu oluşmaktadır. Yüksek teknolojili fabrikalarda tüm ölçümlerin en hassas şekilde yapıldığı bir üretim sürecinde sütün sıcaklığının en ideal düzeylere ayarlanması ve üretim aşaması otomatik olduğu için hazır yoğurtlarda hatalı durumlar söz konusu olmamaktadır. Aynı zamanda kullanılan kimyasallar bu tür olumsuz durumların önüne geçilmesine yardımcı ve destek olmaktadır.

Sünen yoğurt zararlı mı

Süt ve süt ürünleri insan vücudu için çok faydalı kalsiyum kaynaklarıdır. Ancak bu ürünler doğru saklama koşullarında saklanmadığında ve doğru teknikler uygulanmadığında aynı zamanda insan sağlığı için oldukça zararlı olabilmektedir. Çabuk bozulabilen ve bozulduğunda içerisinde bulunan Yoğun mikroorganizmalar sayesinde insan sağlığına zarar verebilen süt ve süt ürünleri her zaman en taze şekilde önemli tedbirler içerisinde tüketilmelidir. Bu detaylardan dolayı sünen yoğurdun zararlı olduğu düşünülmektedir.

 Yoğurt neden süner sorusunun cevabı çok net bir şekilde bilinmektedir. Açık olarak almış olduğunuz sütleri kaynatarak pişirdikten sonra soğumaya bırakmalı ve ideal sıcaklık düzeyine ulaştığında mayalama işlemi yapılmalıdır. Süt doğru sıcaklıkta mayalanmadığında, mayalanma ve fermantasyon süresi tamamlanmayacak ve dolayısıyla yoğurtta sünme meydana gelecektir.  Fermantasyonunu tamamlamayan sütün ve bu şekilde hazırlanan yoğurdun insan sağlığına zararlı olabileceği düşünülmektedir.  Bunun için bilimsel olarak kanıtlanmış net bir sonuç bulunmamaktadır. Ancak zaten sünen yoğurdun lezzeti de bozulduğu için birçok insan bu şekilde tüketmeyi tercih etmemektedir.

Yoğurt mayalarken yapılan hatalar

Evde yoğurt mayalarken takip etmeniz gereken belli bazı detaylar bulunmaktadır. En doğru işlem sürecini takip ettiğinizde ve mayalama için gerekli detaylara özen gösterdiğinizde çok lezzetli ve kalıp gibi yoğurtlar yapabilirsiniz.  Ancak evde yoğurt mayalarken bazı hataları düşerseniz lezzeti bozuk, sulu sünen yoğurtlar elde edebilirsiniz. Bu nedenle hem sağlık hem de lezzet açısından evde yoğurt mayalama yeterdi neden herkesin bu süreçte en sık yapılan hatalar hakkında bilgi sahibi olması bu hataları yapmaması için önemli bir uyarı kaynağıdır.

Yoğurt mayalarken birçok insanın düşmüş olduğu ve en sık karşılaşılan o hatalardan bazıları şöyledir;

  • Sütün havalandırarak kaynatılmaması,
  • Sütü tam ısısında mayalamamak,
  • Mayalamadan önce ön mayalama işlemi yapmamak,
  • Mayalama sürecinde oda sıcaklığına özen göstermemek,
  • Mayalama için kullanılan uygun kapların kullanılmaması.

Birçok insanın düştüğü bu hatalara düşmeyerek en doğru şekilde mayaladığımız yoğurtlar lezzeti ve görüntüsüyle herkesi kendine hayran bırakacaktır. Yoğurt neden süner sorusuna yanıt ararken aynı zamanda mayalama süresinde yapılan hatalar hakkında da bilgi sahibi olduğunuzda bu hatalara düşmeyerek en doğru mayalamayı yapacağınızdan emin olabilirsiniz. Yoğurt mayalamak sizler için birkaç detaya dikkat edildiğinde oldukça basit bir süreç olacaktır.

Sünen yoğurt çabuk bozulur mu

Eğer evde mayaladığımız yoğurt sünüyorsa fermantasyon işlemi tamamlanmamış demektir. Mayalanma ve fermantasyon işlemi tamamlanmadığından hem yoğurdun kıvamında hem de lezzetinde büyük farklılıklar oluşacaktır.  Fermantasyon sürecinin tamamlanmamış olması Aynı zamanda yoğurdun çok daha hızlı bozulmasına da neden olmaktadır.  Sünen yoğurdun kıvamlı yoğurtları oranla daha çabuk bozuluyor olmasının en önemli nedeni budur.

Yoğurt Neden Tutmaz Yazımızada Göz Atabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments