in ,

Bilim Kurgu Severler İçin Netflix Bilim Kurgu Dizileri

Bilim kurgu türünden hoşlananlar filmlerden memnun oldukları kadar dizilerden memnun olamadıkları acı bir gerçek. Toprağında mı suyundan mı bilinmez, diziler bilim kurgu öğelerini işlemekte her zaman filmlerin gerisinde kaldılar. İlerleyen zaman içerisinde ise diziler biraz yol kat etti ve bilim kurgu severler için ibre yönü değişmeye başladı. Özellikle Netflix platformu ile birlikte netflix bilim kurgu dizileri kaliteyi arşa çıkartmış durumda. Bu yüzden bizler de sizler için netflix bilim kurgu dizilerini derledik.

İçerik Tablosu

Altered Carbon

Dizi gelecekte  insanların ölümsüzlüğü buldukları bir zaman diliminde geçmektedir. Birçok insan ensesinde “kortikal bellek” adı verilen aygıtlar sayesinde ölümsüzlüğe göz kırpmaktadır. İnsanlar öldüklerinde bu bellekler sayesinde yeni bedenler elde edip, yaşamlarını bu şekilde devam ettirmektedirler. Tabi ki her dünya düzeninde olduğu gibi bu belleklere sahip olmanızda zenginliğinizden geçiyor. Dizinin diğer bir ilginç kurgusu ise haksız yere katil olanların donduralarak uzun yıllık bir uykuya yatmalarıdır, dizi evreninde geçen bu ceza uygulaması ise dizinin ana karakteri Takeshi Kovacs nasibini almış. Diğer bir karakter ise Bancroft’ ta kendi katilini bulmak ister. Bu yüzdem Takeshi’ yi uykudan uyandırır. Bancroft kendi katilini ancak Takesh adlı katilin bulabileceğini düşünür ve dizi hikayesi ise böyle başlar. Bilim kurgu unsurlarına yeterince doyacağınız dizi sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Black Mirror

Gerilim ve bilim kurgunun muhteşem şekilde harmanlanmış öğelerini başarıyla işleyen Black Mirror, bir yandan da hayatımıza içine giren teknolojinin insan ırkı için nelere mal olacağını seyircilerine yaşatıyor. Dizinin bölümler boyunca bir olay örgüsünden bahsetmek imkansız, dizi de her bölüm farklı bir içerik sunmakta. Her bölümde farklı hikayelerle gerilime ve bilim kurguya doyacak, teknolojinin getirilerini de bir daha sorgulayacaksınız. Bizim önerimiz Black Mirror adlı diziyi kesinlikle izlemeniz.

Colony

Başarı ile bir istila ve direniş hikayesini anlatan dizide, gelecekte Los Angeles şehrinin uzaylılar tarafından işgal edilmesi anlatılıyor. İnsanlıkta bu süreçte boş durmamış ve kendini korumak için uzun duvarlar örmüştür. Bu duvarlar sayesinde uzaylılardan korunmaktadır. Bowman ise dizinin ana karakteridir. Bowman ‘ın görevi ise yeni düzeni ayakta tutup, isyan eden kolonileri düzene katmaktır. Tabi ki bu o kolay olmayacaktır. Aile, görev ve uzaylıklar üçgeni arasında kaybolan ana karakter zor kararlar vermek zorunda kalacaktır. Netflix bilim kurgu dizileri arasında sizin için iyi bir tercih olabilir.

Dark

Almanya’nın küçük bir kasabasında geçen dizide, kasabadaki herkes birbirini oldukça tanımaktadır. Bir gün ise farklı bir olay baş gösterir. Eric adlı gencin kayıplara karışması tüm kasabanın endişelenmesine sebep olur. Erik’in bir süre sonra hala bulunamamış olması ve farklı olayların cereyan etmesi ise iyice tedirginliğin artmasına neden olur. Bu garip olaylar ise kasabada yaşanan ilk olaylar değildir. Eğer gizem dolu bir bilim kurgu hikayesine oldukça açsanız, “Dark” sizin için güzel bir seçim olacaktır.

Kiss Me First

Leila adlı bir sosyal olmayan gencin Azana adlı sanal gerçeklik oyununa bağımlığını anlatan dizi, farklı bilim kurgu öğeleriyle dikkat çekmekte. Leila annesini kaybetmesi ile iyice derin düşüncelere hapsolmuş ve kendini toplumdan oldukça soyutlamıştır. Azana ile birlikte kendine arkadaşlar edinen genç kız, oradaki insanları onu nereye sürükleyeceğinden habersizdir. İngiltere’ de geçen dizide Türk karakterler bulmakta mümkündür. Görüntü sanatı ise animasyon ve gerçek çekim tekniklerinin harmanlanmasıyla oluşmuştur. Yeni tatlar arayanlar için iyi bir netlflix bilim kurgu dizileri önerisi olabilir.

Stranger Things

Netflix bilim kurgu dizileri arasından popülaritesi yüksek olan Stranger Things, 1980 yılında bir kırsalda Hawkins kasabasında olaylar geçiyor. Hawkins Ulusal Laboratuvarı’nda gerçekleştirelen doğaüstü deneyler farklı insanlar kulllanılıyor. Deneylerin dışında gerçekleşen bir hata ile ise iki evren arasında portallar açılmakta. Bir gün ise 12 yaşındaki Will bir anda ortadan kaybolur Arkadaşlarının onuna peşine düşmesiyle hikaye başlar. Diğer sezonlarda da gizem ve aksiyon dolu zamanlar yaşamak istiyorsanız ve hala Stranger Things dizisini izlemediyseniz, bu dizi tam size göre.

Lost In Space

Dünyaya çarpan bir nesne yaşamı yok etmiştir. İnsan ırkı ise artık yaşamak için uzaya gönderilecektir. 2046 yılında ise bazı aileler uzaya taşınırken bazı hatalar ortaya çıkmıştır. Robinson ailesi hataya kurban giden ailelerden birisidir. Rotalarından sapan aile dünyadan çok uzaktadır ve bilmedikleri farklı bir gezegen iniş yapmak zorunda kalırlar. Bu gezegen ise zorluklarla doludur. Diğer bir yandan hem gezegen mücadele verirken hem de farklı yaratıklara karşı dikkatli olmalıdırlar. Farklı lezzetler istiyorsanız bu dizi sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

The 100

 

Geçmişte yaşanan bir nükleer patlama sonucu insan ırkının çoğu ölmüş geri kalanlarda uzay istasyonlarında yaşamaktadırlar. Ana amaç uzay istasyonlarını birleştirip insan ırkının devamlılığını sağlamaktır. İstasyonlar içerisindeki suçlular cezalarını radyasyon dolu dünyaya gönderilerek çekerler. Son zamanlarda istasyonlarda yaşanan kıtlıktan dolayı 100 mahkum ise dünyaya ceza için değil Ark istasyonunun kurtarılışı için gönderilecektir. Yapılan hatalar sonucunda ise mahkumların istasyonla iletişimi kopar. Radyasyondan önce uzaya gidemeyen insan toplulukları ise yeryüzünde yamyama dönüşmüştür. İnsanlar ve yamyamlar arasındaki mücadele size seyir hazzı sunacaktır.

Ayrıca: İzlemeniz Gereken Uzaylı Filmi Listemize De Bakabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
selin can
selin can
4 yıl önce

Açıklamalara bakılırsa güzel diziler. İzleme programıma alacağım