in

Fırının Fanı Ne işe Yarar?

Mutfak dünyasında fırın yemeklerinin yeri apayrıdır. Fırın ile yapılan yemeklerde ayrı bir lezzet ayrı bir tat yakalanır. Bu yüzden her zaman fırın yemekleri baş tacı edilmiştir. Her mutfak eşyasının kullanılma biçimi ve özellikleri farklıdır. Doğru kullanımlar ile yemek yaparken etkileyici lezzetler yakalamak da mümkündür. Bu yüzden kullanmış olduğunuz fırınları iyi tanımalı ve öyle kullanmalısınız. Bu noktada insanların aklına fırının çalıştırılma özellikleri gelir. Fanlı kullanımlar da bunlardan biridir. Peki, fırının fanı ne işe yarar?

İçerik Tablosu

Fırın Fanı Kullanımı Nasıl Olur?

Fırın seçerken her zaman işlevsel modeller tercih etmek gerekir. Bununla beraber ne tür bir yemeğe ne tür bir pişirme yöntemi uygulayacağınızı da bilmelisiniz. Zaman içinde fırınlar çok fazla özellik kazandı. Hatta denilebilir ki bu özelliklerle en çok satın alınan ürünler arasına girmek için yarışır oldular. Fırınlardaki fan özelliği de çok yeni olmasa da uzun süredir bizimle olan bir özellik. Bu noktada turbo fanlı fırınlar da tercih ediliyor. Fırının fanı ne işe yarar, ne için kullanılır, kullanılmasa da olur mu diye de düşünmeden edemiyoruz.

Fırının Fanı Ne işe Yarar
Fırının Fanı Ne işe Yarar

Fırın Fanı Nedir?

Aslında basit bir şekilde ifade edersek fırın fanları, fırın içinde aktif edilen sıcak havayı tüm fırın içine dağıtarak etkili bir pişirme sağlar. Burada bütün mantık, sıcak havanın etkili bir şekilde dağıtılmasıdır. Böylelikle ideal pişirme amaçlanır. Aynı zamanda pişirme işlemi çok daha hızlı olacaktır. Fırın yemekleri sağlık açısından özellikle tercih edilir, fan sayesinde ise en hızlı şekilde en lezzetli yemeklere ulaşmak kolay olacaktır.

Fırın Fan Özelliği Ne Zaman Kullanılabilir?

Birçok kişi fırınlardaki fan özelliğini kullanmayı ve hatta neye yaradığını bilmiyor olabilir. Ama fan özelliği sayesinde hem enerjiden hem de zamandan tasarruf etmek mümkündür, bir de üzerine oldukça lezzetli yemekler pişirmek de cabasıdır. Unutmadan belirtelim ki fırın fanı seçeneğini çalıştırdığınız da fırınların önceden ısıtılmış olmasına da gerek kalmamış olur.  Her fırının pişirme özelliği farklıdır, fırının fanı ne işe yarar diyorsanız, turbo seçenek ile suyunu kaybetmeyen, her tarafı homojen bir biçimde pişmiş yemekler yapılabilir. Kavurmalar, tatlılar, hamur işleri, ekmekler vb. yiyecekleri fanlı bir biçimde pişirebilirsiniz.

Enerjiden ve Zamandan Tasarruf Etmek İçin Fan Özelliği

Fırınlardaki fan özelliği ile enerjiden tasarruf ile fırının fanı ne işe yarar diye çok iyi görmekteyiz. Birçok yemek tarifinde olduğu gibi önceden ısıtma işlemine ihtiyaç duyulmaz, aynı zamanda homojen ve hızlı bir pişirme olduğu için, bir yemek olabileceği en kısa sürede pişmiş olur. Böylelikle fırını çok uzun süre açık tutmamış olursunuz. Hızlı pişen yemeklerle de her şey kısa süre de hallolmuş olur. Mutfakta geçirdiğiniz vakti daha da azaltır artan tüm vaktinizi de sevdiklerinize ayırabilirsiniz.

Buzlu Gıdaları Çözebilmek İçin Fan Özelliği

Fırınlardaki fan özelliğini kullanarak buzlu bir biçimde bulunan gıdaların ideal ısıya getirilip çözülmesinde de fayda sağlar. Ayrıca bu yöntem sağlıklı da bir yöntemdir. Fırın içindeki doğal sıcak hava ile dondurulmuş gıdalar en sağlıklı şekilde, çözdürülebilir, fırının fanı ne işe yarar diye düşününce mayalama işlemleri içinde fırın fanı ideal bir araç olabilir. Yoğurduğunuz hamurlar için vaktiniz kısıtlı ise, fan özelliği ile ideal sıcaklıkta bir ortam oluşturarak hamur mayalama işlemini çok daha hızlı bir biçimde yapabilirsiniz.

Fırın Fan Özelliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel itibariyle turbo fan özelliği çok fazla bilinmez ve kullanılmaz. Isıyı tüm fırın içine yayan bu özellik artık birçok fırında bulunmaktadır. Fırın alırken turbo fanlı olan bir fırın tercih etmek ve bu özelliği kullanmak gerekir, fırının fanı ne işe yarar diye düşünüyorsanız, et yemeklerinde ve sebzelerde rahatlıkla kullanılabilir. Tabi işin uzmanları tatlı ve kurabiye hamurları için kullanımda fanın 10 dakikadan fazla çalıştırılmasını önermiyor. Bu süreden fazlası hamurunuzu yakabilir ya da kurutabilir. Kekler vb. hamur işlerinde, kabarmama, içinin çiğ kalması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Fanın Farklı Kullanılış Biçimleri Nelerdir?

Sadece fan destekli bir tam pişirme sağlayabileceğiniz gibi fan özelliğini kullanırken fırınlarınızda birçok alternatif seçenek de görebilirsiniz. Örneğin, fan destekli ızgara yöntemi ile yemeklerinizin dışını çıtır çıtır ve içlerini daha sulu bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca bu yöntemle çok daha farklı bir lezzet yakalamak da mümkündür. Görüldüğü üzere fırının fanı ne işe yarar diye düşününce çok fazla seçeneğimiz var.

Bir Fırında Birkaç Tepsi Yemek Pişirme

Fırının fanı ne işe yarar dediğimizde birçok faydasını bir araya getirdik ancak, mutfakta vakit geçiren herkes fırın içinde birkaç yemeği de pişirebilmeye hayır diyemez. Aynı fırın içinde, fırın raflarına birden fazla tepsi yerleştirerek de bir pişirme işlemi yapmak mümkündür. Tabi bunun için fanlı pişirmeyi tercih etmelisiniz. Fanlı pişirme de özellikle bu da önemli bir avantajdır. Tek fırın kullanıyorsanız ve vaktiniz kısıtlı ise fanlı pişirme yöntemini tercih edin. Et ve sebze yemekleri bunun için idealdir. Hamur işlerinde çiğ kalma ve kabarmama gibi sorunlar yaşanabilir.

Homojen Bir Biçimde Pişen Yemekler

Turbo fanlı fırınlardan önce altı pişsin üstü pişsin derken, çok uzun süre açık kalan fırınlar ile bir hayli kabarık elektrik faturaları ile uğraşılırmış. Ama şimdi fırınlardaki fan özelliği ile tüm ısı fırın içine yayılarak lezzetli yemeklerle beraber, tasarruf edilmeye başlanmıştır. Bununla beraber 3 tepsiye kadar farklı yemeği bir arada pişirmek de mümkündür. Son teknoloji ile beraber yemek kokuları da birbirine karışmaz ve en hızlı şekilde yemekleriniz hazır olmuş olur.

Sağlıklı Yemekler Pişirmek İçin Fanlı Fırınlar

Fırınlama yöntemi çok eski zamanlardan beri birçok pişirme yönteminin yanı sıra öne çıkar. Kilo kontrolü ve sağlıklı yaşamı destekleyebilmek adına fırın yemekleri tercih edilir. Özellikle et ve sebze yemekleri sağlıklı bir menüde vazgeçilmezdir. Bu yüzden fanı pişirme yöntemi size sağlığınızı korurken, lezzetiniz içine hapseden yemekleri de vadetmiş olur. O halde fırının fanı ne işe yarar diye düşünüyorsanız, hızlı ve ekonomik yemeklerle hem kendi sağlığınızı hem de sevdiklerinizi korumaya devam edebilirsiniz.

Fanlar Fırınların Harcadığı Enerjiyi Azaltır

Bilen bilir ki, evlerimizdeki küçük ev aletleri ve fırınlar her zaman çok daha fazla elektrik harcar. Fanlı yemek pişirme yöntemini tercih ettiğinizde ise, harcanan enerjiyi yarıya düşürebilirsiniz. Bunu yaparak hem fırın lezzetindeki yemeklerden vazgeçmemiş olur hem de elektrik faturalarınızı kontrol altına almış olursunuz. Fanlı pişirme yöntemi ile yemekler çok daha kısa süre de pişer, önceden ısıtma işlemine gerek kalmaz. Bu açıdan hem zaman hem de enerji tasarrufu için en ideal yöntemlerden biridir. Ancak, bu yönteme uygun yemekleri tercih etmek gerektiğini de unutmamak gerekir.

Fırının Fanı ilke Zamandan Tasarrufu

Yazımızda, artık mini fırınlarda bile yer alan fan özelliğinin neye yardığından ve faydalarından söz ettik. Fan özellikli fırınları tercih ederek enerjiden, zamandan tasarruf etmek mümkündür. Çok kısa sürede çok çeşitli yemekler çıkartabilmek için fanlı fırınlar tercih edilebilir, fırının fanı ne işe yarar diye düşündüğümüzde mutfaktaki en büyük yardımcımız olan fırınlarda en ideal pişirme yönteminin fanlı şekilde olduğunu görmekteyiz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments