in

Minamol Şurup Ne İşe Yarar? Nedir?

Minamol şurup ne işe yarar diye sorulduğunda, 5 ml’de 100 mg parasetamol içeren Minamol, yüksek ateşi düşürme ve ağrıyı azaltma etkisine sahiptir. Aşı sonrası gelişebilecek ağrı ve ateşin giderilmesinde, diş çıkarma dönemindeki çocuklarda diş ağrılarının tedavisinde, soğuk algınlığı olan çocuklarda boğaz ağrısı ve yüksek ateş gibi semptomların tedavisinde kullanılabilir. Minamol şurubu çok düşük bir yan etki olasılığına sahiptir ve hamile kadınlar, emziren kadınlar, bebekler veya çocuklar tarafından önerilen dozlarda kullanıldığında güvenlidir.

İçerik Tablosu

Bebeklerde Minamol Şurubu Kullanımı

Minamol şurup ne işe yarar özelinde doktorunuz tarafından reçete edilmedikçe iki aylıktan küçük bebeklere ağrı/ateş azaltıcı şurup vermeyin. 60 mg parasetamol yani 2.5 ml Minamol 120 mg/5 ml Süspansiyon 23 aylık ateşli bebeklere aşı sonrası verilebilir. 23 aylık bir çocuğa ağrı veya ateş aşıdan kaynaklanmıyorsa 2 doza kadar şurup verilebilir. Ateş veya ağrı devam ederse bir doktora görünün.

Minamol Şurup Ne İşe Yarar
Minamol Şurup Ne İşe Yarar

Minamol Şurubu Günlük Doz

6 yaşından küçük çocuklar: Bir günde kullanılabilecek maksimum toplam doz 60mg/kg’dır.

6 saat arayla bölünmüş dozlardaki her bir doz, kg başına 1015 mg’ı geçmemelidir.

6-12 yaş arası çocuklar: Bir çocuğun günde kullanabileceği maksimum doz 2 gram parasetamoldür.

12 yaş ve üzeri: Günde kullanılabilecek maksimum doz 4 gram ilaçtır.

Minamol Şurubu Kullanımı ve Doz Aşımı

Unutulan dozları telafi etmek için çift doz vermeyin. İhtiyacınızdan fazla ilaç alırsanız, doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz. Çocuğunuza istemeden çok fazla ilaç vermek tehlikeli olabilir. Doz aşımı etkileri belirgin olmayabilir, ancak ciddi olabilir ve tedavi gerektirebilir. Çocuğunuza yanlışlıkla fazladan bir doz parasetamol verdiğinizi düşünüyorsanız, başka bir doz vermeden önce en az 24 saat bekleyin.

Minamol Şurubu Nedir?

Minamol 120 mg / 5 ml 150 Ml Süspansiyon,  5 ml’de yani her bir kepçede 120 mg parasetamol içeren bir şuruptur. Parasetamol, aktif maddesi olup 120 mg / 5 ml 150 Ml Süspansiyonlu Minamol şurup ne işe yarar;

 • Ağrı kesicidir. Ağrı sinyallerinin beyin üzerindeki etkisini azaltarak daha az ağrı hissedeceksiniz.
 • Ateş düşürücüdür. Beyindeki termoregülatuar maddelerin salgılanması üzerine etki ederek vücut ısısını düşürür.

Minamol 120mg/5ml 150ml süspansiyonun aktif maddesi olan Parasetamol, bir saat içinde etkisini göstermeye başlar ve etkileri beş saate kadar sürer.

Minamol Ne İçin Tercih Edilir?

 • Baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrıları gidermek için
 • Soğuk algınlığı, grip, grip gibi hastalık semptomlarını gidermek için
 • Yüksek vücut ısısını azaltmak için
 • Hafif ve orta dereceli ağrıları gidermek için
 • Aşı sonrası ateşi ve ağrıyı azaltmak için

Yan Etkileri Nelerdir?

Parasetamol, doğru dozda kullanıldığında nadiren yan etkilere neden olur. Ancak parasetamol alerjisi ciddi bir durumdur ve acil müdahale gerektirir. Derhal hastaneye başvurulmalıdır. Minamol şurup ne işe yarar ve acil müdahale edilmesi gereken durumları;

 • Deride kaşıntı, kızarıklık, şişme, kabarma veya soyulma
 • Hırıltılı solunum
 • Göğüste veya boğazda sıkışma
 • Nefes almada veya konuşmada zorluk
 • Ağzınız, yüzünüz, eğer varsa dudaklarınız, diliniz veya boğazınız şişmeye başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hemen hastanede tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Hangi Hastalıklarda Tehlikeli Olabilir?

Parasetamole veya ilacın diğer bileşenlerine karşı aşırı duyarlılık (alerji) dışında;

 • Anemi (anemi)
 • Akciğer hastalığı, astım, bronşiolit
 • Karaciğer veya böbrek sorunları
 • Gilbert sendromu (yüksek karaciğer enzimleri) ve geçici sarılık)
 • 6-Fosfat dehidrojenaz eksikliği

Yukarıda çocuğunuzda Minamol 120mg/5ml 150ml süspansiyon varsa, kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışın.

Hangi İlaçlarla Tehlikeli Olabilir?

Minamol’ü almadan önce lütfen doktorunuza veya eczacınıza hangi reçeteli veya reçetesiz ilaçları aldığınızı söyleyiniz. İlaç etkileşimleri, yan etki riskini artırabilir ve ilacın etkinliğini azaltabilir.

 • Mide boşalmasını yavaşlatan ilaçlar (propantelin vb.)
 • Mide boşalmasını hızlandıran ilaçlar (metoklopramid gibi)
 • Karaciğer enzim uyarıcıları (bazı hipnotikler ve antipsikotikler gibi) epilepsi
 • Antibiyotik olarak kullanılan kloramfenikol
 • Varfarin ve kumarin antikoagülanı türevleri (kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar)
 • Zidovudin HIV enfeksiyonunun (AIDS) tedavisinde ve önlenmesinde kullanılan ilaçlar
 • Domperidon (sara tedavisinde kullanılır) bulantı ve kusma tedavisinde kullanılır
 • John’s wort / Hypericum perforatum
 • Kolestiramin içeren ilaçlar (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır)
 • Tropisetron ve granisetron içeren ilaçlar (radyasyon ve/veya kemoterapi alan hastalarda bulantı ve kusmayı önlemek için kullanılır)
 • Parasetamol ve ibuprofen birlikte alınabilir mi?
 • Parasetamol dışında çocuklara verilebilecek tek güvenli ağrı kesici ibuprofendir. Ancak: Parasetamol ve İbuprofen’i birlikte vermeyin. Size parasetamol verildiyse ve hala ateşiniz veya hastalığınız varsa, İbuprofeni deneyebilirsiniz. Ancak doz aşımı yaşamamak için kullanımı konusunda doktorunuza danışmalı ve doktorundan onay almalısınız.
 • Astımlı çocuklara İbuprofen vermeyin.

Minamol ve Dolven Aynı Anda Kullanılabilir Mi?

Minamol şurup ne işe yarar; Bu ilaç en az zararı veren bir ateş düşürücüdür. Doktorunuz tarafından aksi önerilmedikçe, Minamol ve Dolven şurubunu aynı anda vermek anlamsız ve yanlıştır. Çünkü ikisi de ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Bu iki ateş düşürücü şurup çocuklara verildikten yaklaşık yarım saat sonra etkisini göstermeye başlar. Size Minamol şurubu verildiyse, Dolvenin çalışmaya başlamasını beklemeden aynı anda verilmesi çocuğunuzun gereğinden fazla ilaç almasına neden olabilir. Çocukların ihtiyaç duyduklarından daha fazla ilaç almalarını istemiyoruz. İki ilacı aynı anda kullanmak yerine çocuğa kilosuna göre doğru dozda ateş düşürücü şurup verin ve yarım saat bekleyin. Ateş düşürücü asistan, ateş düşürücü şurup dozunu ağırlığa göre hesaplar.

Minamol Şurup Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Bebekler için minamol şurup kullanımı nasıl olur ve Minamol şurup ne işe yarar; Önce Minamol şurubunu tamamen homojen bir görüntü oluşana kadar yaklaşık 10 saniye karıştırın. Daha sonra bebeğin kilosuna göre parasetamol dozunu hesaplayın. Ardından bebeğinizin ağzından yavaşça için. Ateş düşürücü yardımcı olarak Minamol şurubu dozunu ağırlıkça hesaplayabilirsiniz.

Minamol Şurubu Kaç Yaş İçindir?

Minamol şurubu parasetamol içerir. Bu ilaç 2 aylık ve daha büyük bebekler için reçete edilebilir. Dozaj hesaplaması ağırlık üzerinden yapılır.

Ateş Düşürme Desteği Kutu Açıldıktan Sonra Minamol Ne Kadar Kullanılır?

Minamol şurup açıldıktan sonra saklama koşullarına tabidir. Serin, düşük nemli bir ortamda ve doğrudan güneş ışığından uzakta saklandığında raf ömrü artar. Yüksek sıcaklık, yüksek nem, flakonun uzun süre açık bırakılması ve çok fazla güneş ışığı kapağı açıldıktan sonra ilacın bekleme süresini kısaltacaktır. Bir bebek

Minimal Şurubu Kaç Saat Almalı?

Minamol şurubun standart kullanım süresi 24 saatte 4 defadır. Her doz arasında en az 4 saat beklenmesi normaldir. Çocuğunuza doğru dozda Minamol şurubu verirseniz, ilaç 20-30 dakika içinde etki etmeye başlayacak ve bu etki 4 saat sürecektir. Minamol şurup ne işe yarar. Minamol şurubu bu 4 saat içinde tekrar enjekte edilmemelidir. Aksini öneriyorsa, doktorunuzun tavsiyesine uyun.

Minamol Astımı Kötüleştirir Mi?

Astım ve Minamol arasında doğrudan bir bağlantı yoktur, ancak bazı çocuklarda hırıltılı solunum gibi semptomlarda artış gözlemlenmiştir. Minamol şurup ne işe yarar açısından astımlı çocuklarda dozlamaya dikkat edilmeli ve talimatlara uyulmalıdır.

Minamol Ateş Şurubu Bebeklere Zararlı Mı?

Minamol şurup ne işe yarar ve bebeklerdeki kullanımının incelikleri hakkında söylenebilecekler; bebeklere uygun dozlarda verildiğinde güvenli olan ve çok nadir yan etkileri olan parasetamol içerir. Bebeklerde ağrıyı dindirmek ve ateşi düşürmek için en uygun ilaçtır. Minamol şurubun 2 aydan küçük bebeklerde reçetesiz kullanılması önerilmez.

Minamol Şurubu Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Minamol şurup ne işe yarar sorusunu net cevabı; Minamol ateş şurubu doğrudan öksürük tedavisi ile ilgili değildir. Minamol öksürük şurubu değildir. Balgamı veya öksürük refleksini gidermez.

 

NOT: Sağlık konularında doktorunuza başvurmalısınız. Bu yazı genel bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi veya ilaç kullanma prosedürü içermez.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments